Nga shtatori paralajmërohet shtrenjtimi i bukës?!

ina-online
ina-online

21 Gusht, 2023

Në Maqedoninë e Veriut nga shtatori pritet shtrenjtimi i bukës, nëse Qeveria nuk do të ndërhyj me masa ndihme për prodhuesit.

Çmimet e larta të grurit në tregjet botërore, pas daljes së Rusisë nga Marrëveshja për eksportin e drithit ukrainas, po shtyjnë për një rritje të çmimit, thonë industria e bukës. Prandaj ata kërkojnë që shteti të mbrojë qytetarët nga rritjet e reja të çmimeve dhe të ndihmojë bizneset.

Që nga fundi i korrikut, pas tërheqjes së Rusisë nga Marrëveshja për eksportin e grurit ukrainas, çmimet në bursa janë rritur me 10 deri në 15%. Gjithashtu, rritja e produkteve të qumështit dhe mishit ka një rol, sepse këto produkte marrin pjesë edhe në industrinë e furrës.

“Situata monitorohet me kujdes dhe secili prodhues përcakton nëse do të rrisë çmimet apo do të shesë me të njëjtat çmime”, tha Goran Gjorgievski, kryetar i Odës Agro-Biznes.

Disa produkte të qumështit po shiten me çmime të reja më të larta këtë javë. Edhe mishi u bë më i shtrenjtë dhe frutat dhe perimet shiten me çmime më të larta pas marzheve të shkrira.

“Shteti duhet të ketë skenarë ndihme. Deri më tani nuk janë marrë masa cilësore për mbrojtjen e konsumatorëve dhe bizneseve. Jemi jashtëzakonisht të ekspozuar ndaj ndikimit të bursave, por mendoj se ka vend për vendime cilësore në periudhën e ardhshme”, shton Gjorgievski.

Rreth 1000 produkte që shteti i konsideron luksoze do të kenë çmime më të larta duke filluar nga muaji i ardhshëm. Por ministri i Ekonomisë premtoi se nëse ka nevojë, qeveria do t’i ndihmojë qytetarët me një paketë të re masash. Nuk zbulohet nëse do të ketë çmime të ngrira apo marzhe të ngrira.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Screenshot-4-2-696x414

Dogana e Maqedonisë konfiskoi disa motoçikleta dhe disa pajisje për automjete

daniel server

Daniel Serwer përmend skenarët e rrezikshëm të Serbisë dhe Rusisë

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

Onkologija Onkologjia shkup

Protestat vazhdojnë, drejtësi për viktimat e Onkologjisë

INFO

NA NDIQ