Bukëpjekësit kërcënuan se nuk do të prodhojnë bukë nëse ngrin çmimi i bukës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Shkurt, 2023

Bukëpjekësit kërcënuan sot se sapo qeveria të marrë vendimin për ngrirjen e çmimit të bukës me 33 denarë, nuk do ta prodhojnë më. Pas hyrjes së vendimit në Gazetën Zyrtare dhe hyrjes në fuqi zyrtarisht, në dyqane nuk do të ketë bukë.

Bukëpjekësit janë të zemëruar me kërkesën e ministrit të Ekonomisë, Bekteshi, i cili rekomandoi që qeveria të marrë vendimin për ngrirjen e çmimit të bukës së bardhë dhe gjysmë të bardhë në 33 denarë. Por nga analizat e ministrisë rezulton se një numër i madh i kompanive të industrisë ushqimore kanë abuzuar me energjinë elektrike të subvencionuar dhe nuk kanë ulur çmimet e produkteve bazë, edhe pse kanë shfrytëzuar masën për tre muaj.
Ata pohuan se energjia elektrike nuk është kosto e vetme, por edhe lëndët e para janë kosto.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ