Bullgari: Përplasje fizike në parlament!

INA
INA

1 Qershor, 2023

Deputetë bullgar janë përplasur fizikisht në seancën e sotme plenare, kurse shkas kanë qenë dy rezoluta të propozuara, njëra nga partia ultranacionaliste “Rilindja” dhe tjetra nga “Vazhdojmë me ndryshimet”, njofton KlanM.

Pas këtyre ngjarjeve seanca është ndërprerë.

Deputetë të partisë proruse “Rilindja” kolegët e tyre të partisë “Vazhdojmë me ndryshimet” I kanë quajtur tradhëtar dhe kanë kërkuar që kjo parti ta kthejë mandatin për formimin e qeverisë.

Ngjarjes që kulminoi me rahje, sic percjell KlanM, I kanë paraprirë sulmet e vazhdueshme disaditëshe të partisë proruse ndaj partisë së ish-Kryeministrit Kiril Petkov, ku kanë kërkuar që të ndalohet veprimtaria e kësaj partie kurse liderët të burgosen.

Më 2 Prill në Bullgari u mbajtën zgjedhjet e pesta me radhë të parakohshme parlamentare në dy vitet e fundit. GERB fitoi zgjedhjet, por pa mbështetje të mjaftueshme për të qeverisur vetëm. Kabineti I ri qeveritar, sic njofton KlanM, erdhi me propozimin e koalicionit “Vazhdojmë me ndryshime” dhe GERB. Kryeministri do të ndryshohet me rotacion cdo 9 muaj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

daniel server

Daniel Serwer përmend skenarët e rrezikshëm të Serbisë dhe Rusisë

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

euro

Rriten rrogat në Mal të Zi, ja sa shkon mesatarja

ushtria serbe

REL: Vërehet lëvizja e një kolone ushtarake në jug të Serbisë (FOTO)

Christopher Hill Kristofer

Ambasada e SHBA-së në Beograd reagon duke shpërndarë njoftimin e Blinkenit

kurti-vucic-borel-lajcak

Standard: Perëndimi po ia mban anën Serbisë, çmimin detyrohen ta paguajnë fqinjët

INFO

NA NDIQ