Bullgari, rezerva për situatën e sigurisë gjatë shënimit të 4 shkurtit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2023

Pavarsisht përpjkejve të autoriteteve të të dyja vendeve për qetësim të situatës, sërish do të ketë incidente në ngjarjen e shënimit të ditëlinjdes së revulucionarit Goce Dellçev. Ish zëvëndës ministri I punëve të jashtme të Bullgarisë, Milen Keremedxhiev tha se ka forca politike në të dyja vendet që do të mobliziohen për të bërë incidetne me të vetmin qëllim, për të rritur rejtingjet e tyre.

Politika në Bullgari vijon të ketë rezerva për sigurinë e shtetasve bullgar që do të vijnë në Maqedoninë e Veriut për të shënuar ditëlindjen e revulucionarit Goce Dellçev. Kështu ish zv ministri I punëve të Jashtme në Bullgari, Milen Keremedxhiev u shpreh se duke pasur parasysh situatën parazgjedhore në Bullgari por edhe diskursin e VMRO DPMNE-së, më 4 shkurt do të shënohen përpaslje edhe përkundër përpjekjeve të palëve për të qetësuar siutatën.

“Po, pres patjetër përplasje, sepse shoh disponimin me të cilin parti të caktuara politike dhe simpatizantët e tyre po lëvizin drejt Maqedonisë së Veriut. Nga ana tjetër, VMRO-DPMNE i përgatit simpatizantët e saj për përplasje, pengesa, bllokada etj. Bullgaria është në një situatë parazgjedhore. Dy nga forcat politike po bëjnë gjithçka që është e mundur për të rritur rejtingun e tyre – njëra për t’u kthyer në parlament, tjetra për të përmirësuar rezultatin e saj” – tha Milen Keremdxhiev ish zv.ministër i punëve të jashtme.

Provokim sipas tij pritet të ketë madje që në kufirin mes dy shteteve.

“Në kufi, për mendimin tim, sigurisht që do të ketë provokime dhe përplasje nga të dyja palët. Është e dëshiruar nga të dyja palët, veçanërisht nga simpatizantët e organizuar nga dy forca politike” – tha Milen Keremdxhiev ish zv.ministër i punëve të jashtme.

Keremedxhiev foli edhe për rrugëtimin eurointegrues të Maqedonisë së Veriut. Sipas tij Maqedonia e Veriut nuk do të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian brenda 15 viteve të ardhshme. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
6 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Taravari: BDI-së i nevojiten dy gjëra, një ekip avokatësh dhe të ndryshojnë mentalitetin korruptiv
4 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj
9 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
2 ditë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
1 ditë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ