Bullgaria dëbon udhëheqësin e kishës ruse

ina-online
ina-online

22/09/2023

Autoritetet bullgare kanë dëbuar kreun e kishës ruse nga vendi për shkak të një “kërcënimi për sigurinë kombëtare”, thanë diplomatët rusë për agjencinë shtetërore të lajmeve TASS në Moskë.

Arkimandriti Vasian, i cili udhëhoqi kishën ortodokse ruse në vend, u dëbua nga vendi të enjten së bashku me dy punonjës të kishës së Shën Nikollës mrekullibërës në Sofje, tha ambasada ruse në Bullgari.

“Jemi të indinjuar nga fakti dhe forma e vendimit të marrë nga pala bullgare”, tha ambasada në faqen e saj në Facebook.

“Është e qartë se udhëheqja aktuale e Bullgarisë i ka vënë detyrë vetes të shkatërrojë jo vetëm marrëdhëniet socio-politike, kulturore dhe humanitare midis vendeve tona, por edhe marrëdhëniet midis kishave ortodokse simotra të Rusisë dhe Bullgarisë dhe dhe të hidhërojë popujt rus dhe bullgar kundër njëri-tjetrit”, shtoi ai.

Politico ka kontaktuar Ministrinë e Jashtme bullgare për koment.

Në një intervistë me POLITICO në qershor, ish-kryeministri Kiril Petkov, aleanca e të cilit është aktualisht forca kryesore në një qeveri të re, tha se Bullgarisë do t’i duhet të eliminojë agjentët e mbështetur nga Moska nëse dëshiron të ecë përpara me planet e saj ambicioze në luftimin e krimit dhe korrupsionit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Christopher Hill Kristofer

Ambasadori Hill: E di Serbia mirë cili është detyrimi i saj

Hitler

Shkatërroni Jugosllavinë sa më shpejt, çka shkruhet në Direktivën e Hitlerit të bleu Serbia

presheva

Serbia paralajmëron hapjen e një shtabi policor në Preshevë

pare-euro

CREDIT SUISSE publikon listën e milionerëve të Ballkanit, ja sa janë nga cilët shtete

blinken

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan – Ky është paralajmërimi për Serbinë!

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në Kroaci, lëndohen katër shqiptarë

rusia moska

Eksperti i sigurisë: Jo më Serbia, cili është shteti ballkanik që do përdor Rusia

kuleba

Pjesëmarrja e Lavrovit irriton Ukrainën, Koleba nuk merr pjesë në Këshillin Ministror në Shkup

abazovic kuvend

Abazoviqi për pak sa nuk është përleshur me një deputet në Parlamentin e Malit të Zi (VIDEO)

INFO

NA NDIQ