Bullgaria përditëson kushtet për hyrjen e shtetasve të RMV-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Ministria për Punë të Jashtme e RMV-së informon se pas komunikimit intensiv mes ministrive të të dyja vendeve, institucionet kompetente të Republikës së Bullgarisë kanë marrë një vendim të ri për hyrjen e shtetasve të RMV-së në Bullgari.

Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike, Maqedonia e Veriut vazhdon të jetë në të ashtuquajturën Zona e kuqe, por me vendimin e ri hiqen kufizimet e hyrjes për nevoja jo thelbësore.

“Përkatësisht, me vendimin e fundit të autoriteteve bullgare, i cili do të hyjë në fuqi më 20 janar (e enjte), të gjithë shtetasit e Republikës së Maqedonisë së Veriut u lejohen hyrja në Bullgari, duke paraqitur një certifikate të vlefshme vaksinimi kundër KOVID 19 ose certifikatë të kalimit të sëmundjes, së bashku me një test negativ PCR jo më të vjetër se 72 orë”.

“Për hyrjen e të miturve nga 12 deri në 18 vjeç, testi PCR negativ është gjithashtu i detyrueshëm”, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

bujar-osmani-arben-taraavari

Numërohen 50 përqind e votave, ky dallimi në vota mes Osmanit dhe Taravarit

tetove

BDI feston në Tetovë

Screenshot_2024-04-24-20-41-33-817_com.android.chrome-edit

Rezultatet e para nga KSHZ

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arber

Ademi: Sot populli foli

arben taravari

Taravari: Jemi të lumtur se e kemi fituar votën e shqiptarëve

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

Ja në sa ora do të shpallen rezultatet e para nga KSHZ

INFO

NA NDIQ