Bullgaria po bullgarizon pakicën maqedone në Shqipëri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2023

Shoqata maqedone “Ilinden” nga Tirana përmes një reagimi dënon ashpër siç thotë propagandën bullgare tek maqedonasit në fshatrat e zonës së Gorës në Shqipëri dhe në Kosovë.

Në reagim shprehet edhe keqardhja sepse “Sofja zyrtare vazhdon propagandën e saj antimaqedonase” mes maqedonasve të zonës, duke u përpjekur t’i paraqesë ata si “bullgarë”.

“Shoqëria maqedonase “Ilinden”-Tiranë gjithmonë qëndron për të vërtetën, sipas së cilës maqedonasit në zonën e Gorës janë pjesë e patjetërsueshme dhe e pandashme e popullit maqedonas. Vetëdija e tyre është maqedonase dhe përpjekjet e politikës bullgare për ta turbulluar dhe bërë më bullgare këtë popullatë maqedonase bëhen me shantazh dhe mashtrim për të përmirësuar statusin e tyre social dhe pozitën ekonomike duke dhënë pasaporta bullgare, me bursa studimi për të rinjtë. maqedonas”, shkruhet në njoftim.

Shtohet se çmimi i atyre “shërbimeve” bullgare zvogëlohet në nënshkrimin e një deklarate se maqedonasit janë bullgarë dhe se paraardhësit e tyre kanë qenë bullgarë.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ