VIDEO/Bullgarja që e bën shqiponjën me duar, thotë fjalë të mëdha për shqiptarët

ina-online
ina-online

30 Gusht, 2023

Emisioni veror i ATV-së, “n’mal An’det”, vazhdon të sjellë për shikuesit argëtim, intervista dhe eksplorim kulturor.

Në këtë emision, vend të veçantë zënë mërgimtarët, të cilët bëjnë rrëfimet e tyre të ndryshme nëpër të cilat kanë kaluar.

Në emisionin e mbrëmshëm, në studio ishte i ftuar një mysafir i veçantë. Bëhet fjalë për një bullgare me emrin Dobi Trendafilova, e cila ka shprehur interesim për ta mësuar gjuhën shqipe.

Ajo thotë se edhe pse shqipja është e vështirë për ta mësuar si gjuhë të huaj, asaj i pëlqen shumë sepse tingëllon shumë bukur.

“Për të qenë i sinqertë, po, vetëm sepse është kaq e ndryshme nga gjithçka tjetër. Për shembull, bullgarishtja është një gjuhë sllave. Ju mund të kuptoni shumë gjuhë të tjera nëse dini bullgarisht, por shqipja është kaq e ndryshme, veçanërisht shqiptimi, tingëllon kaq ndryshe, por tingëllon shumë bukur të them të drejtën”, thotë Dobi.
Ajo tregon se edhe shoqërisë së saj i ka folur shumë për Shqipërinë dhe Kosovën, madje shpesh sa herë bëjnë foto, e bëjnë shqiponjën me duar.

“Me shoqet e mia, ne shkojmë gjithmonë në pushime dhe gjithmonë u them ‘hajde shkojmë në Shqipëri, shkojmë në Shqipëri, por nuk kam arritur t’i bind akoma, ende pse ato tashmë e pëlqejnë Shqipërinë, sepse i kam prezantuar. Kosova sigurisht dhe po unë fillova ta bej këtë (shqiponjën me duar) dhe tani me të gjithë miqtë e mi, kur bëjmë foto, thjesht e bëjmë edhe ketë (shqiponjën me duar). Historia është vërtetë interesante”, tregon Dobi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-22-20-50-209-edit_com.android.chrome

“Unë të kapi për fyti”, “Kur ta nxo, e shkeli në fyt”, eskalon situata në studio, nervozohet analisti Astrit Gashi

Screenshot_2023-09-28-21-52-07-885-edit_com.facebook.katana

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

albulena haxhiu3

Edhe Albulena Haxhiu i përgjigjet kryeministrit Rama

spartak

Avokati Ngjela zbërthen skenarët e Vuçiçit

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

Screenshot_2023-09-28-18-03-55-607-edit_com.android.chrome

Mirena i reagon Surroit: Qysh bre Beg Rizajn e krahason me Radojiçiqin?

Muharrem Nitaj

Sekretari i AAK-së godet Ramën pas deklaratës që KFOR të marr kontrollin në veri: I çuditshëm ky njeri!

rashiq

E kundërshtoi Vuçiqin, ministri Rashiq merr kërcënime në facebook (FOTO)

INFO

NA NDIQ