Bun: Ekziston rreziku i ndarjes së Maqedonisë dhe Shqipërisë

ina-online
ina-online

22/07/2023

“Nëse nuk ndodhin ndryshime kushtetuese, ka mundësi që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të ndahen në rrugëtimin e tyre në planin e integrimeve evropiane”.

Ky paralajmërim është bërë nga sekretarja shtetërore franceze përgjegjëse për Evropë, Laurence Bun në një intervistë për MIA.

“Tani e ardhmja e hapjes së negociatave për anëtarësim është në duart e Kuvendit dhe Maqedonia ka të drejtë sovrane të vendosë se çfarë dëshiron. Por ne shpresojmë që kjo të ndodhë, që vendi të anëtarësohet në familjen e BE-së dhe shpresojmë që Maqedonia dhe Shqipëria të vazhdojnë të jenë liderë, ashtu siç kanë qenë në vitet e kaluara. Është e qartë se ekziston rreziku i ndarjes nëse amendamentet kushtetuese nuk miratohen para fundit të vitit”, thotë zyrtarja e lartë franceze

Edhe më parë u përmend se është e mundur që Maqedonia dhe Shqipëria të ndahen në rrugën drejt BE-së. Por, presidenti maqedonas Stevo Pendarovski së fundi deklaroi se nuk është optimist për ndryshimet kushtetuese. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

INFO

NA NDIQ