Bun: Zgjerimi i radhës i BE-së është i mundur edhe para vitit 2030

INA
INA

30 Gusht, 2023

Zgjerimi i radhës i Bashkimit Evropian është i mundur edhe para vitit 2030, por para kësaj Bashkimi duhet të reformohet, tha sekretarja franceze e shtetit për Evropën, Lorenc Bun.

Ajo foli në një panel diskutimi në kuadër të Forumit Strategjik të Bledit.

Deklarata e Boon vjen pas deklaratës së Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili u tha vendeve të Ballkanit Perëndimor se do të ketë zgjerim të BE-së deri në vitin 2030, si dhe të presidentit francez Emmanuel Macron, i cili tha se BE-ja duhet të mendoj për “Një Evropë me shumë shpejtësi”.

Sipas Bon, kjo deklaratë e Macron nuk do të thotë dyer të mbyllura për vendet kandidate.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-10-02-21-53-18-404-edit_com.android.chrome

DASh: Nuk është e konfirmuar se Serbia i ka tërhequr trupat përreth kufirit me Kosovën

Rama Plenkoviq

Rama e Plenkoviq kërkojnë masa kundër Serbisë për shkak të dhunës në Kosovë

Kurti Kuvend i Kosoves

Kurti: Serbia e kuptoi se terr oristët nuk kanë asnjë shans me policinë tonë

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata benzina lirohet, nafta shtrenjtohet

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

INFO

NA NDIQ