Burdushi dënohet me 4 vjet e 6 muaj, do t’i konfiskohet pasuria mbi 2 milionëshe

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Janar, 2023

Gjykata e Prishtinës e ka shpallur fajtor Hysrni Peqani, Burdushiun duke e dënuar me 4 vjet e gjysmë burg dhe 42 mijë euro gjobë për ushtrim të kundërligjshëm të veprimtarisë mjekësore dhe vepra të tjera penale si dhe ka vendosur që pasurinë që kalon vlerën e 2 milionëve të ia konfiskojë të akuzuarit.

Pasuria që do t’i konfiskohet, sipas aktakuzës është kryer me veprat e kundërligjshme për të cilat Burdushi akuzohet.

“Gjykata pas shqyrtimit gjyqësor shpall këtë vendim që gjen fajtor të pandehurin Hysri Peqani dhe i shqipton dënim unik me 4 vjet e gjashtë muaj dhe 42 mijë euro me gjobë” – tha gjyqtari çështjes Lutfi Shala.

Prokuroria Speciale të njëjtin e akuzon për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore, armëmbajtje pa leje dhe shpëlarje të parasë.

‘Burdushi’ akuzohet se që nga viti 2005 kur ka regjistruar biznesin e tij e deri më 26 korrik të vitit 2019, pa kualifikime profesionale mjekësore dhe pa licencë përkatëse, me anë të paraqitjes së rreme të fakteve se kinse posedon aftësi mbinatyrore dhe ashtu i mjekon edhe sëmundjet më të rënda fizike dhe psikike dhe ndihmon në zgjidhjen e problemeve të ndryshme familjare.

Prokuroria e akuzon “Burdushin” se të dëmtuarve u ka kryer trajtime të improvizuara, të kota, duke i vënë në lajthim dhe duke i nxitur që për këtë t`i paguajnë shuma të ndryshme të parave.

Sipas Prokurorisë Speciale, “Burdushi” ka përfituar shuma të ndryshme duke filluar nga 20 euro e deri në 3,000 euro, në total duke përfituar rreth 1 milion euro.

Po ashtu, “Burdushi” akuzohet se ka mbajtur në pronësi armë të tipit pistoletë, dy karikatorë, 166 fishekë si dhe një pushkë gjuetie me 55 fishekë, në kundërshtim me Ligjin për Armët.

Tutje sipas Prokurorisë Speciale “Burdushi” që nga viti 2006 ka kryer shpëlarje të parasë, ashtu që duke e ditur që pasuria e tij buron nga aktiviteti kriminal dhe është fituar duke kryer vepra penale.

Duke filluar nga viti 2006 paratë e tilla i ka futur në sistem bankar përmes deponimit të të hollave të gatshme, kryesisht me arsyetimin se ashtu i paguan këstet e kredive, e pastaj e ka kryer shtresimin – fshehjen e origjinës së tyre përmes transfereve bankare, ashtu që në fund i ka integruar duke i konvertuar në asete të luajtshme dhe të paluajtshme.

Andaj si pasojë e këtyre veprimeve Prokuroria i ka sekuestruar ‘Burdushit’ edhe një pasuri të konsiderueshme të luajtshme dhe të paluajtshme.

Ky rast nga Prokuroria Speciale është i shënjestruar si dhe i koduar “mashtrimi”.

Pos këtij rasti, “Burdushit” në Gjykatën e Prizrenit i është vjetërsuar një rast i mëhershëm për vepër penale të mashtrimit./Kallxo.com

 

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukshin hoti

Dugolli: I fundit që e nxori jashtë burgut Ukshin Hotin ishte Bronko Komatina

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Shtyhet gjyqi special ndaj ish-krerëve të UÇK-së, procesi rinis më 12 qershor

Albin-Kurti1

Kurti: Mungesa e korrupsionit në qeveri ka ndikuar edhe në zhvillimin ekonomik

Policia-e-Kosoves-800x445

Gjendet trupi i 4-vjeçarit në kanalin e Ibër Lepencit në Bukosh

shaip-kamberi

Shaip Kamberi nga Lugina i shkruan Borellit dhe Lajçakut

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon gjykimi ndaj Thaçit dhe të tjerëve në Gjykatën Speciale

policia-kosoves

Zhduken tri vajza për 24 orë, në Prishtinë, Istog dhe Gjakovë

gjermani

Shqiptari vret bashkëshorten në parking të një shitoreje në Gjermani

drilon gashi

Konjufca shkarkon Drilon Gashin që e rrahu me dru gruan e tij

INFO

NA NDIQ