Burgu i Idrizovës në kushte të mjerueshme dhe jonjerëzore, çdo ditë rrezikohet jeta e të burgosurëve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2022

Sipas një raporti të Komitetit të Helsinkit për të drejtat e njeriut dhe shoqatës Juristët e rinj, burgu i Idrizovës që është një nga burgjet më të mëdha në vend është në kushte të mjerueshme pa kushte elementare humane për jetë.

Në repartin e mbyllur të burgut në muajin korrik, kur temperatura e jashtme ishte mbi 40 gradë Celsius, ishte regjistruar mbipopullim nëpër qeli, konkretisht në blloqet 1, 4 dhe 7. Të burgosurit kanë fjetur nëpër korridore, nëpër dysheme, ndërsa në disa dhoma u gjetën 12 deri në 13 të burgosur në një dhomë, me shtretër në 3 kate, përcjell INA.

“Tualetet në të gjitha dhomat janë ende të improvizuara dhe me fuçi dhe në disa tualete të burgosurit bëjnë dush me kova. Të dënuarit që flenë në korridor nuk kanë tualet të tyre dhe duhet të përdorin tualetin e të dënuarve që kanë dhomë”, thuhet në raportin për repartin e mbyllur në Idrizovë.

Më tej theksohet se jeta e burgosurëve është e rrezikuar çdo ditë pasi që i gjithë instalimi elektrik është i hapur, dhe paraqet rrezik të lartë zjarri apo incidenti tjetër. Ngrohës të improvizuar të ujit përdoren nga të dënuar, por këto instalime paraqesin rrezik edhe për jetën e tyre.

Sipas raportit, gjatë një kontrollit të monitoruesve, mbi 20 të burgosur janë gjetur duke fjetur në dysheme nëpër korridore. Një gjendje e tillë ku të burgosurit flejnë në dysheme është parë edhe nëpër dhomat e burgut. “E gjithë godina, dhe veçanërisht blloqet ku vërehej mbipopullim, kishin nivel shumë të ulët të higjienës”, thuhet në raportin e detajuar.

Gjithashtu, të dënuarit informuan grupin e monitorimit se në ato ditë të nxehta nuk kishin ujë për 2 deri në 3 javë, për shkak të së cilës nuk mund të bënin dush, të ruanin higjenën personale dhe as të lanin enët në të cilat hanë.

“Për pasojë, ndërtesa kishte një erë të keqe, dhe në korridoret e dhomave të mbushura me miza dhe insekte të tjera u vunë re shumë enë të palara”, thanë përfaqësues të Juristëve të rinj dhe Komitetit të Helsinkit.

Së fundmi, Ambasada Amerikane, për të ndihmuar në përmirësimin e kushteve në burgje, ka punësuar me mjete të veta një ekspert të kësaj fushe. Alain Collings është eksperti që aktualisht po bën xhiron nëpër burgje, për të konceptuar, siç na thanë nga Administrata për Ekzekutimin e Sanksioneve, hapat e tij për të ndihmuar në përmirësimin e situatës në këto institucione.

Ndihma do të jetë materiale dhe teknike, e cila do t’i referohet sigurisë së asaj që sillet në burgje, si dhe trajnimit të stafit të burgjeve kundër korrupsionit. Po ashtu në muajin maj pritet të realizohet një tender për rikonstruimin e njësisë së mbyllur të burgut të Idrizovës. (INA)

TË FUNDIT
55 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
57 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
1 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
1 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN dhe VMRO takohen për ndarjen e drejtorive
7 orë
Qytetarëve të Kumanovës në shportën e produkteve bazë u shtohet edhe uji, nuk kanë ujë për pije!
2 ditë
Përleshje me armë tek rruga e ‘Plastikave’ në Shkup, ka të plagosur
23 orë
KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë
4 orë
Mbetet mister vrasja e të riut në rrugën e “plastikave”, autorët në arrati!
1 ditë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
19 orë
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

INFO

NA NDIQ