Komuna e Butelit kërkon rikthimin e emrave të vjetër të rrugëve

Picture of ina-online
ina-online

30/06/2023

Iniciativë për ndërrimin e emrave të rrugëve këtyre ditëve është ndërmarrë nga një grup këshilltarësh të komunës së Butelit në Shkup.

Kjo nismë i është dërguar Qytetit të Shkupit përmes së cilës kërkohet rikthimi i emrave të vjetër të rrugëve që gravitojnë në territorin e komunës së Butelit.

Nëse kalon kjo nismë atehërë do fshihen emrat e rrugëve të figurave të shquara të artit dhe kulturës shqiptare si: Omer Kaleshi, Adem Kastrati, Drane Bojaxhiu, Agron Berisha, Surija Imami, Zahir Xhaferi, Afrim Zhitai, Vullnet Starova, Esat Stavileci dhe të tjerë.

Arsyetimi i nismës është se qytetarët po bëjnë harxhime shtesë. Emrat e rinj të rrugëve u vendosën gjatë qeverisjes së kaluar të pushtetit të Shkupit, kur në krye ishte Petre Shilegov.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
4 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
4 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
5 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ME TE LEXUARA

18 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
1 orë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
1 ditë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
18 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
18 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

INFO

NA NDIQ