Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

ina-online
ina-online

03/12/2023

Informacioni i ri i publikuar nga MacRumors thotë se Apple do të përfshijë butonin “Action” në të gjitha modelet e serisë së ardhshme të telefonave celularë iPhone 16.

Butoni i veprimit pason atë “mute” dhe është ekskluziv për iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max të këtij viti, por duket se do të ndryshojë vitin e ardhshëm, në mënyrë që iPhone 16 “bazë” dhe iPhone 16 Plus ta marrin atë.

Ky buton do të jetë kapacitiv dhe jo një çelës mekanik me një sensor reagimi të forcës të ngjashëm me sensorët TouchID në iPhone-ët e vjetër dhe tastierën e gjurmës Force Touch në MacBook.

Butoni i ri “Action” në pajisjet e serisë iPhone 16 do të bashkohet nga një buton Capture Capacitive i vendosur në anën e djathtë poshtë butonit “power”.

Apple thuhet se po eksperimenton me madhësi të ndryshme të butonit Action, duke përfshirë butona më të mëdhenj se iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max.

Gjenerata e ardhshme e iPhone SE, që pritet në vitin 2025, do të ketë gjithashtu një buton Action.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bitcoin

Vlera e Bitcoin shkon në mbi 65,000 dollarë – duke iu afruar nivelit më të lartë të të gjitha kohërave

190719_ROBOTET_12_8

Në një kompani suedeze, një chatbot bën punën e 700 njerëzve – në një muaj ai pati 2.3 milionë biseda

whatsapp-main-600x360

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

chat-gpt

Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

nasa2

A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

INFO

NA NDIQ