Buxhovi ‘godet’ politikën shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

07/11/2023

Politika dhe shkrimtari i njohur nga Kosova, Jusufu Buxhovi ka përsëritur një tekst të tij, ku thotë se klasa politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut nuk është angazhuar për statutin e popullit të barabartë shtetformues me maqedonasit, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Sipas tij, kjo klasë politike ka pranuar formulimin kushtetues “të etnisë së shkëputur”, pra të popullit ardhacak në përputhje me qendrimin e akademikëve maqedonas që si i tillë trajtohet në tekstët e historisë në të gjitha nivelet e arsimit zyrtar shkollor.

“PËRSERITJE ME SHKAS: Për dallim nga klasa politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut, e cila nuk është angazhuar për statutin e popullit të barabartë shtetformues me maqedonasit, por ka pranuar formulimin kushtetues “të etnisë së shkëputur”, pra të popullit ardhacak në përputhje me qendrimin e akademikëve maqedonas që si i tillë trajtohet në tekstët e historisë në të gjitha nivelet e arsimit zyrtar shkollor, elita akademike e shqiptarëve e përfshirë në Univerisetin e Tetovës, është angazhuar që t’u bëjë jehonë veprave historiografike, siç është promovimi i dinjitetshëm i “Kosovës” në tetë vëllime dhe i “Maqedonisë nga antika deri te koha jonë”, në të cilat shqiptarët në Maqedoninë e Veriut historikisht, nga antikiteti e deri te koha jonë, etnikisht, kulturalisht dhe politikisht paraqiten pjesë e pandashme e botës shqiptare”, ka shkruar Buxhovi. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
4 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
6 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
7 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

ME TE LEXUARA

22 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
9 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
9 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
8 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

INFO

NA NDIQ