Buxhovi komenton gjetjen dhe shkatërrimin e lokalitetit arkeologjik dardan në Shkup

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2023

Historiani dhe shkrimtari i njohur, Jusuf Buxhovi ka komentuar për INA zhvillimet e fundit lidhur me shkatërrimin dhe dëmtimin në masë të një lokaliteti arkeologjik të periudhës dardane në Shkup.

“Ç’farë mund të thuhet tjetër për gjendjen e tanishme të shkatërrimit të identitetit tonë historik, etnik dhe kulturor me rrënjë në antikitet, pos të parafrazohet titulli prozës së njohur të Markezit “Kronikë e një vrasje të paralajmëruar”, që tashmë është kthyer në një rezon nga politika shtetërore maqedonase që nuk pranon barazinë kushtetuese të Shqiptarëve në përputhje me konceptin e akademikëve maqedonas, ku ata trajtohen si mbetje osmane, popullatë e shkëputur e të ngjashme! Natyrisht se në rrethanat kur klasa politike shqiptare atje nëpër poste të shumta, është kthyer në shërbyes të shtetit që shqiptarët nuk i pranon të barabartë, është e natyrshme që të rrënohe të gjitha gjurmët identitare, në mënyrë që shqiptarëve t’u imponohet nënçmimi deri në atë masë sa që identitetin e tyre kombëtar ta zëvendësojnë me atë fetar, siç po ndodh tashmë atje!”, ka komentuar për INA, akademiku Jusuf Buxhovi. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ