Byrek me Djathë dhe Petë të Gatshme

Picture of INA
INA

09/05/2023

I njohur ndryshe edhe si Tiropita, kjo recetë e ka origjinën nga Greqia.

Karakteristike ka shtresat e tij krokante, të cilat mbështjellin një mbushjeje të shijshme me djathë dhe krem ​​djathi.

Tiropita është perfekte për çdo rast, qoftë për për një meze apo për një vakt të shpejtë.

Petët e përdroura janë të gatshme, gjë e cila e bën më të thjeshtë përgatitjen e tij edhe për ata persona që janë ende fillestarë në kuzhinë.

Ndiqni më poshtë mënyrën e përgatitjes që AgroWeb.org sugjeron sot për ju.
Përbërësit

335 g djathë të bardhë

335 g krem ​​djathi në temperaturë dhome

3 vezë

6 lugë gjelle kopër të freskët (sipas dëshirës)

¾ lugë çaji kripë

½ lugë çaji piper i zi

12 lugë gjalpë pa kripë, të shkrirë

8 petë të gatshme
Përgatitja

Fillimisht ngrohni furrën në 180°C.

Më pas vazhdoni duke thërrmuar djathin në një tas mesatar. Shtoni kremin e djathit, vezët, koprën, kripën dhe piperin e zi.

Përziejini mirë përbërësit derisa të kombinohen. Mbushja do të bëhet pak e trashë nga djathi.

Tani me një furçë lyeni me pak gjalpë të shrkirë tavën që do të përdorni për pjekje.

Vendosni fillimisht një petë në tavë (skajet do të varen pak mbi anët e tavës) dhe lyejeni me shumë gjalpë të shkrirë. Përsëriteni të njëjtën gjë edhe me 4 petët e tjera.

Përhapeni mbushjen mbi petë në mënyrë të barabartë dhe palosni skajet e petëve mbi mbushje (kjo do të sigurojë që mbushja të mos derdhet gjatë pjekjes).

Tani vendosni petët e mbetura sipër, duke lyer secilën me gjalpë të shkrirë. Në fund, lyeni sipër edhe petën e fundit.

Piqeni byrekun për 40 minuta, derisa të marri ngjyrë kafe të artë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për 15-20 minuta, e më pas shërbejeni./AgroWeb.org

TË FUNDIT
6 orë
Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën
4 ditë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri
6 ditë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
3 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
1 muaj
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

ME TE LEXUARA

6 orë
Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

LEXO MË SHUMË

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

INFO

NA NDIQ