Bytyqi: Besoj në potencialin e ekosistemit startup vendor, për të zgjidhur së bashku sfidat sociale dhe shoqërore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28 Mars, 2023

Zëvendëskryeministri përgjegjës për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet, Fatmir Bytyqi, mori pjesë në prezantimin e 10 investimeve të mbështetura nga akceleratori UKIM.

Zëvendëskryeministri Bytyqi tha se prezantimi u organizua me qëllim që ata të prezantojnë zgjidhjet e tyre para investitorëve dhe po ashtu edhe para përfaqësuesve të Qeverisë dhe se që nga fillimi i mandatit të tij ai mbështet aktivisht startup-et vendore, sepse beson në potencialin dhe energjinë e tyre.

Zëvendëskryeministri i Qeverisë shtoi se së bashku me kompanitë startup po zgjidhim një numër të madh problemesh sociale dhe sociale, përmes digjitalizimit të kompanive dhe institucioneve tona dhe së bashku me to të punojmë për një përfshirje dhe diversifikim më të madh, me qëllimin e vetëm duke pasur një zhvillim më të mirë ekonomik dhe social.

“Të gjithë jemi dëshmitarë se Qeveria vazhdimisht po punon për përmirësimin e ekosistemit startup, sepse është e vetmja mënyrë e qëndrueshme e ekonomisë sonë. Ne mbështesim ekosistemin startup përmes programeve të ndryshme në Fondin për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik, por edhe përmes ligjit për mbështetjen financiare të investimeve në të cilin ne përpiqemi të kemi zinxhirët e vlerës në industri të ndryshme në vend”, tha ai.

Zëvendëskryeministri shtoi se një zgjidhje e tillë nga një kompani vendase inovative fillestare tashmë po zbatohet në institucionet shtetërore, ADA – asistenti i parë digjital AI bazuar në inteligjencën artificiale në sektorin publik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pendarovski

Ligjet për Korridorin 8 dhe 10D presin dekretimin e presidentit

dimitar kovacevski

Kovaçevski uron Erdoganin: Besoj se si më parë, do të punojmë për sigurinë në botë

kuvendi-jashte-1024x681-1024x681-780x470-1-696x419-1

Vazhdon debati i Komisionit për kandidatët për anëtarë të Këshillit për Prokurorë publik

Aggeler

Aggeler: Ndryshimet kushtetuese duhet të kalojnë deri në fund të vitit

ajvazi ibrahimi haracine

SHVL e UÇK-së kërkesë Ahmetit: Veproni në tejkalimin e situatës në komunën e Haraçinës

LSDM-SDSM-600x360-1

LSDM: Mickoski të mos ikë, por të thotë çfarë ka vendosur: për BE apo për LEVICËN?

benzina-nafta

Sot çmime të reja të derivateve të naftës

vmro

VMRO-DPMNE: Nëse LSDM ka dyshime tek anketat, shkojmë në zgjedhje dhe populli i tregon sondazhin më të saktë

gjykimi-spitali-modular-tetov-florin-besimi

Vazhdon sot gjyqi për zjarrin në spitalin modular në Tetovë, fjalët e fundit për tragjedinë me 14 të vdekur

INFO

NA NDIQ