Bytyqi-Gabriel: Hekurudha deri në kufirin bullgar është në fazën përfundimtare

INA
INA

25/10/2023

Zv. kryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Fatmir Bytyqi ka takuar Bjorn Gabrielin, nga Banka Evropiane e Investimeve (BEI) në vend, thuhet në njoftimin e shtypit të qeverisë.

“Bytyqi dhe Gabrieli diskutuan për mbështetjen që BEI vazhdimisht i jep Maqedonisë së Veriut, përmes realizimit të projekteve që janë me interes jetik për qytetarët tanë.

Në takimin e sotëm theksi u vu në realizimin e impiantit të trajtimit në Shkup, si dhe në renovimin dhe rehabilitimin e infrastrukturës së ujësjellësit në të gjitha komunat tona ku është e nevojshme.

Bashkëbiseduesit ndanë edhe informacione për realizimin e seksionit të fundit të korridorit hekurudhor VIII/lindje, nga Kriva Pallanka deri në kufirin me Republikën e Bullgarisë, i cili tani është në fazën përfundimtare, por u diskutua edhe për një projekt të ri potencial për infrastrukturën rezistente të klimës e cila do të financohet nga fondi i gjelbër i klimës”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, BEI, si partner afatgjatë i vendit, ka investuar rreth 1,1 miliardë euro në Maqedoninë e Veriut që nga viti 1991, kryesisht për të mbështetur infrastrukturën kryesore të transportit dhe për të ndihmuar në sigurimin e furnizimit me energji dhe sigurisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

INFO

NA NDIQ