Bytyqi kandidat i përbashkët për president, Kovaçevski: Secili që plotëson kriteret mund të propozohet

INA
INA

10/02/2024

Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, duke komentuar sot deklaratën e zëvendëskryeministrit Fatmir Bytyqi se do të pranonte të jetë kandidat i përbashkët për president të vendit, theksoi se kjo dëshmon se LSDM-ja është në nivel jashtëzakonisht demokratik dhe secili që plotëson kriteret konform rregullores mund të propozohet.

“Ajo që thotë nënkryetari i partisë Bytyqi është absolutisht në korrelacion me atë që e them, ajo është se kjo procedurë në partinë tonë është në nivel jashtëzakonisht të lartë demokratik. Mund të propozohet kushdo që plotëson kriteret konform rregullave dhe kandidaturën dhe ambicien e secilit, kapacitetin dhe potencialin e secilit dhe natyrisht do të merren parasysh nga Këshilli qendror dhe ekzekutiv i partisë”, ka thënë Kovaçevski në konferencën e përbashkët për shtyp me kryetarin e partisë Socialdemokrate të Gjermanisë Lars Klingbeil në përgjigjen e pyetjes së gazetarëve.

Kovaçevski shton se do të nominohet kandidat për president ai i cili do të vazhdojë të bëjë atë që bën Qeveria, kjo është që të vazhdojë integrimin evropian të vendit. Ndryshe, dje zëvendëskryeministri Fatmir Bytyqi në intervistën për Alsat-M në pyetjen nëse do të pranonte të jetë kandidat për president, tha se do ta pranonte një ofertë të tillë nëse kërkohet kandidat konsensual.

Lidhur me informacionet se Bujar Osmani kinse do të jetë kandidat i BDI-së për kryetar, Kovaçevski tha se çdo parti politike ka të drejtë legjitime të propozojë kandidat për president. “Çdo parti politike ka të drejtën e saj legjitime të nominojë kandidat për president. Çdo koalicion politik ka të drejtë legjitime të kandidojë dhe çdo individ ka të drejtë legjitime të kandidojë për president për çdo funksion tjetër”, ka thënë Kovaçevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ