Bytyqi: Kjo qeveri është treguar me vepra e jo me fjalë

INA
INA

25/02/2024

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, ka reaguar në një postim në Facebook për të mohuar deklaratat e profesorit Trajko Sllaveski në platformën X.

Bytyqi argumenton se inflacioni për vitet 2022 dhe 2023 nuk është 25%, siç pretendon Sllaveski, por 23.6% sipas të dhënave zyrtare të ZSHS-së (14.2% + 9.4%). Ai gjithashtu i kundërshton pretendimet e Sllaveskit për rritjen e pagave, duke theksuar se mesatarja e pagave nga dhjetori 2021 deri në dhjetor 2023 është rritur për 33.6%, duke shënuar një rritje të konsiderueshme.

“Për të qenë më i qartë për Sllaveski, kjo Qeveri e ngriti standardin e bashkëqytetarëve tanë për saktësisht 10 pikë përqindjeje, që është shumë, shumë më tepër se 0 (zero), gjegjësisht atë që partia e tij dhe vetë ai, derisa kishin mundësi, e bënë për qytetarët”, theksoi ai.

Ky postim në Facebook i Bytyqi është përfunduar me fjalët: “Veprimi i zë vendin fjalëve!”, duke nënvizuar se aksionet janë të rëndësishme më shumë se fjalët në vetvete.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bilall-Kasami-1

“Në versionin më të keq, VMRO merr 40 deputetë” – Kasami: VLEN nuk bëhet pjesë e Qeverisë pa ndryshimet kushtetuese

Menduh thaci

Thaҫi: Kurti nuk ka takat t’i ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Bilall-Kasami-1

“Taravari e ka gjithë koaliconin VLEN pas vetes” – Kasami: BDI në dilemë të qëndrojë ose jo mbrapa Bujarit

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

bilall kasami

Kasami nga Zhelina: Premtojmë autonomi të plotë për komunat shqiptare

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i “Open Ballkanit” dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

INFO

NA NDIQ