Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

INA
INA

10/12/2023

Zv. kryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi në njoftimin e tij në rrjetet sociale me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut thekson se “zhvillimi i qëndrueshëm nuk mund të realizohet pa stabilitet dhe siguri, si kushte për realizimin e një të drejtat e njeriut – e drejta për një jetë dinjitoze”.

“Si nënshkrues i Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut dhe si një vend që ka pranuar si të vetat 17 synimet globale të OKB-së për zhvillim të qëndrueshëm, vendi ynë ka përafruar prioritetet e tij kombëtare të zhvillimit, kuadrin për respektimin dhe promovimin e të drejtave të njeriut, detyrimet e saj për barazi gjinore me Axhendën 2030”, shkruan Bytyqi.

Bytyqi thekson se “duke e pasur anëtarësimin në Bashkimin Evropian si prioritet kryesor kombëtar, Maqedonia e Veriut kultivon një shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse me institucione transparente, efektive dhe të përgjegjshme si parakushtet bazë që një shoqëri të quhet komunitet i barabartë i lirë dhe qytetar dinjitoz”.

Ai thekson se “duke e pasur anëtarësimin në Bashkimin Evropian si prioritet kryesor kombëtar, Maqedonia e Veriut kultivon një shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse me institucione transparente, efektive dhe të përgjegjshme si parakushtet bazë që një shoqëri të quhet komunitet i barabartë i lirë dhe dinjitoz”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

aksident-kercove-780x439

Aksident i rëndë në Kollar të Kërçovës, raportohet për viktima

IMG_9408

Marrëveshja BDI & ASH-Sela për listat e përbashkëta drejt finalizimit?

arm

A do të kthehet shërbimi ushtarak? Dikur pa ushtri të kryer nuk të jepnin as nuse!

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

INFO

NA NDIQ