Bytyqi: Me ngrirjen çmimeve prodhuesit dhe tregtarët nuk do të kenë humbje, por do të kenë ulje të fitimit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Mars, 2023

Zv. kryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi thekson se me ngrirjen çmimeve të prodhimeve, tregtarët nuk do të kenë humbje, por do të kenë ulje të fitimit.

“Këtë në ekonomi e quajmë fitim “opportune” sepse ju planifikoni dhe bërtisni këtë vit nga x njësi unë do të marr aq shumë fitim. Ne nuk i detyrojmë ata të bëjnë humbje. Në fund të fundit do të diskutohet nga qytetarët dhe është legjitim – kur ne subvencionuam energjinë elektrike, dhe ata thanë se energjia elektrike ishte faktori kryesor, pse atëherë nuk thanë se a po rrisin fitimet apo çfarë po ndodh?, si po i ndihmonim. Ata morën energji me çmim më të ulët. Rezultati është se rritën fitimet dhe rritën çmimet shumë më tepër se ç’duhej realisht”, tha Bytyqi për “Studio 10”.

Bytyqi vlerëson se Qeveria nuk duhet t’i dënojë, “por klientët vetë duhet t’i dënojnë prodhuesit dhe tregtarët të cilët sillen në mënyrë të papërgjegjshme”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

policia-kosoves

Mitrovicë: Burri sulmon bashkëshorten dhe pastaj djeg shtratin e fjetjes në shenjë revolte

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

edi rama

Flaka Surroi: Rama më mirë ta kishte shkruar një draftstatut për Luginën e Preshevës

Daniel HOKANSON

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Jemi shumë të shqetësuar

florian bieber

Bieber: Vuçiq po e përdor Kosovën për të larguar vëmendjen nga protestat kundër tij

INFO

NA NDIQ