Bytyqi në Komisionin për dialog publiko-privat: Ne e shohim sektorin privat si partner për zgjidhjen e sfidave të përbashkëta

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2023

Zëvendëskryeministri i Qeverisë, përgjegjës për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet, Fatmir Bytyqi, në cilësinë e bashkëkryetarit të Komisionit për dialog publiko-privat, i cili mbahet në baza të rregullta tremujore, tha se ky dialog pasqyron më së miri qasjen e kësaj Qeverie, e cila e sheh sektorin privat si një partner me të cilin mund të diskutojë në mënyrë transparente sfidat me të cilat përballen dhe natyrisht të gjejë një mënyrë për t’i zgjidhur ato.

Në seancë marrin pjesë zëvendësministri i punës dhe politikës sociale Enver Husein, zëvendësministri i ekonomisë, Zoran Manevski, zëvendësministri i financave, Filip Nikoloski dhe kryetarët, nënkryetarët, drejtorët ekzekutivë ose operativë të Odës Ekonomike të Maqedonisë, Lidhjes së Odave Ekonomike, Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore dhe nga MASIT.

Temat e diskutuara nga të pranishmit ishin importimi i fuqisë së punës, ligji i marrëdhënieve të punës, reformat tatimore, kriza energjetike dhe ligji për mbrojtjen e konsumatorit.

Në pikën e parë, odat dhanë një analizë/perceptim se cilat aktivitete kanë nevojë për çfarë kualifikimesh duhet të kenë punëtorët, duke paraqitur edhe këndvështrimin e tyre nëse ka nevojë për rritjen e kuotës për punësimin e të huajve. Odat Ekonomike dhanë deklarimin e tyre nëse kanë barriera administrative dhe çfarë kërkon më shumë kohë.

Në lidhje me ligjin për marrëdhëniet e punës, që është përgjegjësi e Ministrisë së punës dhe politikës sociale, zëvendësministri Enver Husein tha se është në proces përgatitja e ligjit të ri për marrëdhëniet e punës, nga gjithsej nëntë debate publike, tetë janë mbajtur, dy në Shkup dhe nga një në Strumicë, Shtip, Manastir, Kërçovë, Gostivar dhe Kavadar, ku kanë qenë të ftuar dhe kanë marrë pjesë sindikatat dhe shoqatat e punëdhënësve, me ç’rast ministria do t’i marrë parasysh të gjitha vërejtjet.

Në sferën e reformave tatimore, zëvendësministri i financave, Filip Nikolloski, bëri një pasqyrë të taksës së solidaritetit dhe reduktimit të ekonomisë gri, më saktë, me të cilat metoda dhe mekanizma do të zbusin goditjet tatimore në sektorin e biznesit.

Rreth pikave për krizën energjetike dhe ligjin për mbrojtjen e konsumatorit, që është në kompetencë të Ministrisë së Ekonomisë, zëvendësministri Zoran Manevski prezantoi dinamikën e zbatimit të masave të parapara, për t’u lejuar kompanive që janë në tregun e rregullt që të jenë në gjendje t’i plasojnë tepricat në rrjet, domethënë të mundësohet blerja.

TË FUNDIT
4 orë
Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën
6 orë
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

ME TE LEXUARA

12 orë
Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri
4 orë
Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën
16 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje
11 orë
Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ
16 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
11 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat
20 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
16 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike
10 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ