Bytyqi: Nga nëntori fillojmë me masat e reja anti-krizë

ina-online
ina-online

13 Shtator, 2023

“Disa masa anti-krizës, të cilat do t’u drejtohen kategorive të cenueshme të qytetarëve, duhet të jenë aktive që nga fillimi i nëntorit”, tha zëvendëskryeministri përgjegjës për çështjet ekonomike, Fatmir Bytyqi.

Ai theksoi se mjetet tashmë janë të parapara në ribalancin e buxhetit dhe kur të kalojë procedura parlamentare do të shpallen masat.

“Nuk merren masa kundër krizës për tregtarët, që dikush diku të llogarisë diçka. Do të merren masa kundër krizës për qytetarët, në ndihmë të atyre që sot kanë më shumë nevojë. Ne duam të merremi me pasojat sepse do t’i zgjidhim shkaqet në mënyrë institucionale. Pasojat janë ato, sot dëmin më të madh e pësojnë përdoruesit e fundit dhe për këtë arsye mendojmë se duhet të fokusohemi me masa, tha Bytyqi në konferencën e sotme për media.

Ai shtoi se ende po shqyrtohet se cilat grupe të cenuara do të përfshihen nga masat.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

Screenshot_2023-09-30-13-14-08-408-edit_com.facebook.katana

Deklaratat e fundit për sulmin terrorist në veri, kërkohet që Edi Rama të shpallet non-grata në Kosovë

mali-sharr

Hiqet ndalesa për lëvizje nëpër pyje

Maria GABRIEL

Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

LSDM kreret kovacevski zaev zecevic

Ndryshimet kushtetuese a po rikthejnë në lojë liderët e vjetër!

artan grubi

Grubi: Përmes fletëobligacioneve, Qeveria ndihmon Komunën e Tetovës dhe Zhelinës për shlyerjen e detyrimeve të papaguara të tyre

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

qumsht-qumesht

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete, reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ