Bytyqi: Nuk do të kandidojë për kryetar të LSDM-së

Picture of INA
INA

06/06/2024

Fatmir Bytyqi, deputet dhe deputet i LSDM-së, në Facebook ka njoftuar se nuk do të kandidojë për kryetar të LSDM-së, në mënyrë që, siç thotë ai, të parandalohet “fragmentimi dhe polarizimi i mëtejmë në radhët e anëtarëve”.

“Jam i vetëdijshëm se shumë nga bashkëpartiakët e mi, si dhe një numër i madh i miqve të mi që janë përkrahës të LSDM-së, presin nga unë të jem njëri nga kandidatët në zgjedhjet e ardhshme për kryetar, dhe ky është një nder i madh për mua. Besoj se, shumë prej tyre jetojnë dhe kontribuojnë në shoqërinë tonë përmes të njëjtave vlera që ndajmë. Disa nga bashkëpartiakët tashmë kanë dalë me kandidaturat e tyre dhe kjo është e drejtë e tyre – mendoj se të gjithë ata që ndajnë vlerat socialdemokrate, që janë përfshirë aktivisht në proceset e mëparshme zgjedhore me qëllim të fitores së LSDM-së dhe që janë të etur për bashkim dhe rinovim të vlerave të partisë në periudhën e ardhshme, meritojnë të kenë mbështetjen time dhe të të gjithë anëtarëve tanë.

Disa nga anëtarët tashmë janë duke marrë anë përmes përkrahjes të të preferuarve të tyre që për mendimin tim nuk është mënyra më e mirë, nëse qëllimi ynë primar në këtë periudhë është ruajtja e unitetit dhe dinjitetit brenda LSDM-së. Tani kemi nevojë për llogaridhënie, integritet, transparencë dhe drejtësi në zgjedhjet e ardhshme – dhe vetëm duke i respektuar do të dëshmojmë se shtetëformësia e unitetit Socialdemokrat nuk është vetëm në letër. Unë si Fatmir nuk jam shtylla më e fortë në LSDM por as në shoqërinë tonë – por unë si pjesë e EKIPIT që i jeton të gjitha vlerat e përmendura më lart, jam një nga ata që besoj se partia jonë shumë shpejt mund t’i kthehet shtigjeve të fitores. NE jemi ata që besojmë se mund të përqafojmë NDRYSHE metodat e mirëkuptimit, bashkëpunimit dhe respektit të ndërsjellë për diversitetin. Ne jemi ata që kërkojmë një rrugë NDRYSHE drejt unitetit dhe dialogut, të cilët besojmë se nevojitet një lidership i ri që do të jetë në përputhje me vlerat socialdemokratike. NE jemi ata që besojmë në një shoqëri ku të gjithë jemi njejtë të barabartë, NE jemi ata që besojmë në dialogun e sinqertë dhe solidaritetin me sindikatat/punëtorët, NE jemi ata që besojmë në kohezionin social, NE jemi ata që besojmë në funksionalitetin dhe administratë publike, në një shoqëri të dixhitalizuar, NE jemi ata që besojmë në ndërkulturalizëm, NE jemi ata që besojmë në socialdemokracinë si një forcë progresive në Maqedoni – dhe NE jemi shumë por të ndryshëm, megjithatë të bashkuar në idealet dhe synimet tona”, shkruan Bytyqi në profilin e tij në Facebook.

Zgjedhjet e brendshme partiake janë caktuar për 30 qershor dhe pasojnë dorëheqjen e liderit Dimitar Kovaçevski, i cili pas humbjes në zgjedhjet parlamentare dha dorëheqje së bashku me kryesinë e partisë. Të dielën, më 9 të këtij muaji, LSDM do të mbajë edhe Kongresin llogaridhënës ku do të analizohen arsyet e rezultatit zgjedhor./Telegrafi/

TË FUNDIT
21 minuta
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
33 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
2 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
2 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

8 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
3 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
1 ditë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
7 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
1 ditë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
3 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
24 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
7 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ