Bytyqi për kthimin e Gruevskit: Jam për zbutje të dënimit, por jo për amnisti të plotë

Picture of INA
INA

10/10/2023

Nënkryetari i LSDM-së, Fatmir Bytyqi dje në TV21 i pyetur nëse Qeveria mund të bëjë pazare për vota në këmbim të kthimit të Nikolla Gruevskit, ai tha se është i gatshëm që në të mirën e shtetit të pajtohet për kushtet e vendosura për të.

“Unë jam i pari që ulem dhe bisedoj për pajtim, nëse rezultati i atij pajtimi mund të sjellë një të ardhme më të qartë për vendin dhe gjeneratat e ardhshme që duhet të jetojnë këtu”, tha Bytyqi dhe sqaroi se është përfshirë edhe kthimi i Gruevskit për të cilën ai tha se “pajtimi nuk do të thotë amnisti”. “Pajtimi mund ta zbusë disi dënimin. Nuk ka falje të veprave”.

Ai përsëriti se kryeministri i parë shqiptar mbetet pjesë e marrëveshjes mes partnerëve nga koalicioni LSDM – BDI dhe nuk e përjashtoi atë nga kryerja e këtij funksioni, nëse propozohet për të.

“Ajo mund të kthehet vetëm me një marrëveshje të re mes dy liderëve të dy partive që kanë bërë këtë marrëveshje. Dora e zgjatur për marrëveshje mbetet dorë e zgjatur dhe mbetet që në 100 ditët e fundit të ketë një kryeministër shqiptar”, tha Bytyqi.

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
6 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
8 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

10 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
16 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
14 orë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
9 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
16 orë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
13 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
8 orë
Shtrenjtohet buka

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ