Bytyqi premton uljen e pagave për funksionarët: Paratë do t’i kthejmë te pensionistët dhe studentët

INA
INA

20/11/2023

Grupi i punës ende nuk i ka dorëzuar propozimet ligjore për uljen e pagave të funksionarëve, përcjell TV21. Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi tha se këtë javë do të takohet me ministrin e Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu dhe se deri në fund të nëntorit do të prezantojnë zgjidhjet ligjore.

“Mendoj se do të duhet të ketë zgjidhje të caktuar deri në fund të muajit nëntor, sepse gjithsesi vijojnë ndryshime ligjore që duhet tutje të kalojnë në Kuvend”, tha Bytyqi.

I pyetur se çfarë do të bëhet me paratë nga rrogat e funksionarëve, Bytyqi tha:

“Do t’i kthejmë te pensionistët, studentët, tek të gjithë ata që kanë nevojë më tepër se disa funksionarë të caktuar”, theksoi Bytyqi.

Ndryshe, autoritetet paralajmëruan se punohet në 7 ndryshime të ligjeve në mënyrë që të ulen pagat e 1260 funksionarëve, të cilët së fundmi kanë marrë rritje të pagave për 78 për qind.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1701896847835

SHKUPI – KJO „MEKË” E SHQIPTARISË

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

INFO

NA NDIQ