Bytyqi: Të gjitha raportet tregojnë se mund të ketë rritje të pensioneve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Fatmir Bytyqi tha se rritja e pensioneve nuk do të bëhet me intervenim nga buxheti, përcjell TV21. Bytyqi tha se të gjitha raportet nga Fondi për Sigurim Pensional tregojnë se rritja është e mundshme.

“Nëse shikohen mirë raportet e financave të Fondit për Sigurim Pensional do të shihet se në thelb vitin e kaluar, edhe pse vit i pandemisë, i krizës ekonomike, ka rritje të dukshme të të ardhurave për shkak të lëvizjes së ekonomisë dhe lëvizjes së pagave”, tha mes tjerash Bytyqi.

Bytyqi njoftoi se do të ketë takime mes Qeverisë dhe palëve të përfshira.

“Atë që do ta bëjmë te pensionet, është e njëjta që e kemi bërë tek paga minimale, këto ditë koordinohemi për të nisur dialog me të gjitha palët e përfshira në pensionet dhe në kategorinë e pensioneve”, theksoi Bytyqi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

INFO

NA NDIQ