Çaji i gjelbër ul rrezikun që të prekeni nga disa lloje të kancerit

INA
INA

29 Maj, 2023

Përdorimi i çajit të gjelbër mund të ulë rrezikun e prekjes nga disa lloje të kancerit.

Kjo pasi ky çaj përmban shumë antioksidantë të cilët janë faktorë për prekjen nga disa lloje të kancerit.

Sipas Helathline, një studim thotë se gratë të cilat kanë pirë çaj të gjelbër kanë rrezik 20 apo 30 përqind të preken më pak nga kanceri i gjirit.

Pos kancerit të gjirit çaji i gjelbër 48 përqind ulë rrezikun që të prekeni nga kanceri i prostatës.

Healthline më tej shkruan se shumë studime kanë treguar se ata që pinë çajin jeshil kanë më pak gjasa të preken nga disa lloje të kancerit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

Fatmir Mexhiti

Mexhiti: Derisa jam unë ministër, nuk do të ndodh të vonohet tenderimi ose prokurimet publike për ilaçet

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

INFO

NA NDIQ