Çaji i mollës ndihmon në shërimin e astmës dhe bronkitit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2023

Molla për shkak të përbërjeve të pazëvendësueshme që përmban ndikon pozitivisht në kurimin e shumë sëmundjeve.

Ajo përmban flavonoidë të cilët favorizojnë absorbimin e kalciumit duke parandaluar në këtë mënyrë osteoporozën dhe artritin.

Në mollë gjendet gjithashtu një përbërës i shkëlqyer si pektina që rregullon nivelet e sheqerit në gjak. Ndoshta nuk kemi dëgjuar shpesh për të, por çaji i mollës është një nga më të mirët që ekziston.

Çaji i mollës ndihmon në kurimin e astmës dhe bronkitit pasi përmban veti antibakteriale dhe anti inflamatore. Ky çaj është mjet i mrekullueshëm për rregullimin e tretjes.

Pirja e rregullt e çajit të mollës nuk lejon formimin e gurëve në veshka dhe ndikon mirë te njerëzit që kanë vuajtur nga verdhëza.Ndihmon po ashtu në ripërtëritjen e mëlçisë. Për përgatitjen e çajit nga lulet e mollës duhet që në pranverë të mblidhen lulet e freskëta dhe të përdoren të thara gjatë vitit.

Gjithashtu përveç luleve edhe gjethet e mollës përmbajnë një antioksidant të quajtur kuercetinë e cila sipas studimeve përmirëson, forcon dhe mbron sistemin imunitar.

Gjethet e mollës janë të pasura me kalcium, një nga përbërësit kryesorë që ndihmon në forcën e kockave dhe dhëmbëve. Ato ushqejnë dhe i japin shkëlqim edhe lëkurës.

TË FUNDIT
1 javë
Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)
2 javë
Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën
2 javë
Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë
3 javë
Parashikimi i motit
3 javë
Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)

izet mexhiti vlen

Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën

moti sot

Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë

moti sot

Parashikimi i motit

mickoski gir geer

Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

afrona

“A më hala?” Si Blero e vuri në siklet Afronën, ja si u përgjigj ajo

mirlind daku

Rubin Kazan merr masa ndaj Mirlind Dakut

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ