Camaj: Njohja nga Serbia do të jetë pikë kyçe në bisedime

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Pashko Camaj, shef i kabinetit nga shoqata “Vatra” në Amerikë, deklaroi se i përcjellin me kuriozitet të madh zhvillimet politike në Kosovë, gjegjësisht në raport me Serbinë.

Siç u shpreh në emisionin “Edicioni Special”, është koha që në Kosovë të merremi edhe me gjëra që janë më jetësore, sepse siç tha, është zgjatur shumë procesi i bisedimeve me Serbinë dhe se duhet të vijmë deri te njëfarë reciprociteti .

“Njohja nga Serbia do të jetë një pikë kyçe në vazhdimësi. Të arrijmë deri në një rezultat që është i pranueshëm nga të gjithë ne kombi shqiptar”.

“Si përfaqësues i federatës Vatra, mbesim me shpresë që edhe opozita dhe pozita në Kosovë të bien në një dakordim që ky është një rezultat i vetëm dhe siguria rajonale që premton një të ardhme të mirë të Kosovës, se kjo fazë duhet të përfundojë sa më parë dhe sa më pozitive për gjithë aktorët politikë, e veçanërisht popullit të Kosovës”.

Ndërkaq lidhur me Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe, Camaj vlerëson se nëse është në mirëkuptim dhe miratim me kushtetutën e Kosovës, nuk do të jetë problem, por nëse kjo kalon në një boshnjakëzim – shtet në shtet, ajo do të jetë mollë sherri, dhe se duhet të jemi të qartë se kjo nuk është diçka që do të jetë e pranueshme për udhëheqësinë e Kosovës që ta lë një varrë të hapur.

TË FUNDIT
1 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit
2 orë
Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit
4 orë
A ka vdekur Faton Hajrizi? Gërvalla: S’e dimë të gjithë të vërtetën, të presim
17 orë
Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës
17 orë
Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët

ME TE LEXUARA

4 orë
A ka vdekur Faton Hajrizi? Gërvalla: S’e dimë të gjithë të vërtetën, të presim
2 orë
Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit
1 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit
1 ditë
Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi
1 ditë
Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës
1 ditë
Kurti: Mos ta heroizojmë Faton Hajrizin, patriot në Republikën e Kosovës është Afrim Bunjaku
17 orë
Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët

LEXO MË SHUMË

faton hajrizi

Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

arrest ushtar blerim ramadani

Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit

faton hajrizi

A ka vdekur Faton Hajrizi? Gërvalla: S’e dimë të gjithë të vërtetën, të presim

Radojcic vilat pasuria

Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës

Donika Gervalla

Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët

kurti mediat

Kurti: Mos ta heroizojmë Faton Hajrizin, patriot në Republikën e Kosovës është Afrim Bunjaku

IMG_4667

Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës

tv-media-radiodifuzion

Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

INFO

NA NDIQ