Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

Picture of ina-online
ina-online

30/05/2024

Presidenti i FSHF-së Armand Duka ka dhënë një intervistë për AP, ku ka sqaruar përpjekjen e tij për të bashkëorganizuar me Serbinë Kampionatin Europian “EURO 2027” për moshat U21.

Pas revoltës që shkaktoi lajmi, duke sjellë edhe reagimet e ashpra të grupeve të tifozëve shqiptarë si në Kosovë dhe në Shqipëri, Duka është përpjekur të mbrojë këtë iniciativë duke thënë se synon “të japë mesazhe pozitive politike”.

“Në realitet është një projekt 100% futbolli”, tha presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, në një intervistë të fundit për Associated Press. “Ky është në fakt një mesazh shumë i mirë politik që ne mund ta përcjellim. Historia mes Serbisë dhe Shqipërisë është e njohur”, u shpreh ai.

Lidhur me reagimet negative të tifozëve, Duka tha: “Ne patëm disa reagime negative nga fansat, kryesisht, dhe disa grupe interesi, por jo nga qeveria shqiptare”.

“Ndoshta 10 vjet më parë ishte e paimagjinueshme që do të kishim një shans për të ofruar ofertë. Nuk pres ndonjë reagim negativ nga qeveria e Kosovës. Plaga është ende pak e freskët, ka vetëm 25 vjet. Pra e kuptoj një reagim të caktuar. Por ne duhet të shkojmë përtej kësaj, të shohim përpara dhe të kemi një të ardhme më të mirë”, deklaroi Duka.

AP pyeti edhe kapitenin legjendar të kombëtares shqiptare të futbollit, Lorik Cana, i cili e quajti si një hap jo të duhur.

“Nuk është hapi i duhur për mua. Pa kapërcyer disa procese të normalizimit të marrëdhënieve, do të ishte e vështirë të kishim organizime të përbashkëta pavarësisht vullnetit të mirë nga federata”, u shpreh Cana.

TË FUNDIT
5 minuta
UEFA me artikull të veçantë për ndeshjen Shqipëri-Spanjë, zbulon fakte interesante për dy kombëtaret
59 minuta
2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin
5 orë
Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë
8 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
10 orë
Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi

ME TE LEXUARA

1 ditë
Si u shpik shqiponja me duar që “çmendi” shqiptarët e trazoi Ballkanin
10 orë
Kroaci–Itali luhet për gjithçka
1 ditë
Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën
10 orë
Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!
1 ditë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
10 orë
Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet
1 ditë
UEFA merr vendim për Dakun, e dënon rëndë, ai nuk luan nesër kundër Spanjës

LEXO MË SHUMË

shqi spanja

UEFA me artikull të veçantë për ndeshjen Shqipëri-Spanjë, zbulon fakte interesante për dy kombëtaret

kombetarja

2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin

tifozet kuq e zi

Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë

berat gjimshiti

Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

Agim Doci

Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi

zvicra

Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose…

zlatko dalic

Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

messi

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

Ronaldo

Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

INFO

NA NDIQ