Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

INA
INA

02/10/2023

Nenad Canak, politikan në Serbi ishte këtë të hënë në Euronews Albania për të folur rreth sulmit të ndodhur më 23, tetor 2023 në afërsi të Manastirit të Banjskës në Kosovë.

Sipas tij, shërbimet e inteligjencës perëndimore kanë pasur informacione për sulmin që kjo organizatë kriminale e udhëhequr nga Milan Radoiçiç do të kryente n ë veri, por nuk kanë vepruar pasi kanë dashur ta kapin në flagrancë Aleksandër Vuçiçin.

Sipas Canak, ky ka qenë një kurth për presidentin e Serbisë.

“Shërbimet inteligjente perëndimore i dinin të gjitha këto dhe lejuan hapin e parë të kësaj ngjarje të realizohej. Perëndimi donte që ta kapte Vuçiçin në kushtet e flagrancës dhe siç mund ta shikoni në fillim nuk pati reagime nga Beogradi, por dyshoj se një informacion i tillë të mos ketë qenë në duart e inteligjencës perëndimore. Ata po përgatisinin një kurth dhe kurthi rezultoi efikas”,-tha Nenad Canak.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

collage-10-600x360

“Kjo është hajgare, unë nuk jam fetar hiç”- Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë

collage-10-600x360

Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci ndërron emrin dhe fenë

Ana Baerbock

“Paqja në Ballkan varet nga një fije”- Gjermania shton trupat në Kosovë

Euro metali

Prodhonin dhe qarkullonin para false, arrestohen 6 persona në Prishtinë

Adem Jashari

Letra e fundit e Adem Jasharit (VIDEO)

ana baerbock

Kryediplomatja gjermane: Do të dërgojmë 150 trupa shtesë në KFOR

flamuri-kuq-e-zi

4 mijë 268 persona në Kosovë e kanë emrin Flamur

arbnora fejza flamuri

Shqiptarja nga Kosova synon rekord të ri në Guiness me flamurin gjigant kuqezi në origami (FOTO)

albin kurti vlore

Albin Kurti: Të punojmë për idealet e Skënderbeut, Ismail Qemalit dhe Adem Jasharit

INFO

NA NDIQ