Së shpejti një parti e re shqiptare në Maqedoni

Nga Gafurr Adili/ Gjate 3 muajve te kaluar i kam ecur thuajse te gjitha trojet shqiptare, qe nga Manastiri deri ne Kumanove. Perveç Shkupit qe kishte...

Rasti “Kumanova”, enigma mbetet e pazgjidhur

Më 2 nëntor Gjykata Themelore e Shkupit ka dënuar me gjithsej 746 vjet burg pjesëtarët e grupit të Kumanovës, të akuzuar për terrorizëm për...

Fillojn dorëheqjet në Lëvizjen BESA, largohet nënkryetari i saj (FOTO)

Themeluesi dhe nënkryetari i Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi ka dhënë dorëheqje nga detyra e tij, informon INA. Ai më poshtë ka publikuar letrën e...

A po e tradhëtojnë Zaevin aleatët e deritanishëm? (FOTO)

Kryeministrit Zoran Zaev nuk përjashtohet mundësia që ti ikin aleatët e deritanishëm. Këtë sinjal e kanë dhënë parti të vogla që ishin pjesë e...

EU Observer: Hashim Thaçi dhe Daut Haradinaj pritet të akuzohen nga Gjykata Speciale

Mediet e huaja po vazhdojnë të merren me zhvillimet që po ndodhin rreth Gjykatës Speciale në Kosovë. EU Observer, një medium i pavarur që...

“Funkcioneri” shqiptar që zhag me ngre nuk del nga pushteti, ja rasti i tillë!...

Ky është skeç humoristik i humoristëve gostivaras “Stresat”, të cilët së fundi janë më të ndjekurit dhe se humori i tyre reflekton realitetin në...

LAJMI I FUNDIT/ Ivanov nuk e nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe, plani për zvarritje

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e...

Protestues maqedonas sonte para Parlamentit, thirrje kundër gjuhës shqipe (Video)

Një grup qytetarësh sonte janë mbledhur para Kuvendit të Maqedonisë në shenjë revolte për shkak të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Protestuesit janë...

“NYPD Illyrian Society” bashkë me policinë e Nju Jorkut syçelë për natën e Vitit...

Nga Beqir SINA/ NEW YORK CITY : Masat e sigurisë së lartë, për ruajtjen e qendrës së Nju Jorkut, “Times Square” ku vitin e ri,...

Hyrja e PDSH-së në Qeveri, plani për t’ia marr elektoratin ASH-së

Hyrja e PDSH shihet si opsion për të rikthyer elektoratin e saj që kaloi në Aleancën për Shqiptarët. Kjo theksohet nga eksponentë të kësaj...