Vijon eksodi masiv i shqiptarëve, dyfishim lejesh gjatë 2018

Tashmë jo vetëm si azilantë, shqiptarët po ikin edhe si të punësuar. Gjatë 2018-s janë dhënë 9,288 leje qëndrimi nga vendet e Bashkimit Europian...

Kryeministri Zaev shtron iftar me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit (Video)

Me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit, kryeministri i Republikës së Maqedonis së Veriut, Zoran Zaev organizoi Iftar. Në iftar morën pjesë kryetari...

Vetëvendosje shpalli fitoren e zgjedhjeve në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje është fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë. Lideri i kësaj partie, Albin Kurti shpalli fitoren në sheshin e Prishtinës, duke...

BE 3.3 miliardë euro ndihmë për Ballkanin Perëndimor në përballimin e krizës me COVID-19

Komisioni Evropiani njoftoi sot për një ndihmë financiare të Bashkimit Evropian dhe Bankës Evropiane të Investimeve në vlerë mbi 3.3 miliardë euro për vendet...

Digjet makina e biznesmenit shqiptar, ja kush është?/VIDEO

Një tjetër zjarrvënie ka ndodhur në qytetin e Vlorës. Persona të paidentifikuar i kanë vënë zjarrin qëllimisht makinës së biznesmenit Eduard Alikajt, Benz me...

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, festë dhe ditë jopune për shqiptarët në Maqedoni

Sot shënohet 22 Nëntori, Dita e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua në Kongresin e Manastirit. Kjo festë është paralajmëruar të jetë tradicionale dhe...

Mediat Çeke: Edi Rama si Gruevski, po mendon se ku të kërkojë azil

Transitions Online, një nga mediat e krijuara pas rënies së komunizmit me qendër në Çeki dhe me fokus në Europën Lindore, raporton për krizën...

Xhaferi: Disa deputetë të LSDM-së janë bërë pishman për gjuhën shqipe, nuk e votojnë...

Seanca ku do të votohej ligji për përdorimin e gjuhëve nuk u mbajt për shkak se shumica nuk kishte votat e mjaftueshme, pasi disa...

Zemra po vret moshat e reja në Shqipëri, Korça dhe Berati në alarm…

Sëmundjet e qarkullimit të gjakut janë shkaktari kryesor i vdekjeve në vendin tonë, por disa qytete shihet se kanë prevalencën më të lartë të...

Abazoviq: Mali i Zi nuk do të bëhet as Sparta serbe dhe as Shqipëria...

Deputeti me prejardhje shqiptare, lider i koalicionit “E zeza mbi të bardhën”, Dritan Abazoviq, u ka bërë thirrje qytetarëve malazezë ta ruajnë qetësinë, pas...