“Skriningu”, Han: Ky është vetëm fillimi, ka shumë punë për tu bërë

“Mesazhi kryesor për delegacionin dhe për qytetarët e Maqedonisë është që puna ka filluar, perspektiva për BE do të materializohet. Por kjo nënkupton shumë...

Numër rekord i vëzhguesve për referendumin

Referendumi për emrin të dielën do të monitorohet nga një numër i madh i monitoruesve të huaj dhe vendor. Sipas Komisionit Shtetëror Zgjedhor, janë regjistruar...

Arifi: Ai që bën lojë me Preshevën, nuk na njeh mirë

Kryetari i Preshevës, Shqipërim Arifi, ka thënë se është momenti i fundit që edhe njëherë të tematizohet kërkesa e shqiptarëve të Preshevës, të cilët...

Shoqëria sekrete e masonëve në Shqipëri!

Drejtuesit e shoqërisë sekrete "GODF" të Francës shpallin se do të krijojnë edhe në Shqipëri vëllazërinë e simboleve të ndërtimit, filozofia e masonërisë për...

Përfundoi fushata publike, filloi heshtja para referendumit

Në mesnatë përfundoi propaganda publike dhe filloi heshtja 48-të orëshe para referendumit, i cili do të mbahet të dielën më 30 shtator. Kryetari i Komisionit...

Të shtunën në referendum do të votojnë 1.859 persona të sëmurë dhe të pafuqishëm

Për referendumin më 30 shtator për votim janë paraqitur 1.859 persona të sëmurë dhe të pafuqishëm në 69 nga 80 komunat. Votimi për ta...

SHBA arreston 150 persona, mes tyre edhe shqiptarë. Dalin detajet e operaciont

Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara (ICE) arrestuan 105 persona gjatë një operacioni 10-ditor, me synim kapjen e personave te inkriminuar dhe shkelësve të tjerë...

Ja si ndryshoi kufiri Kosovë-Serbi në vitin 1947-1959

Politologu Mentor Tahiri ka publikuar disa fakte të ndryshimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë gjatë viteve 1947 dhe 1959. Ai tregon se cilat fshatra...

Foto e rrallë: Rugova e Albin Kurti në një tavolinë

Një foto që nuk është publikuar më herët, është publikuar sot ku shihet presidenti historik Ibrahim Rugova në një tavolinë me Albin Kurtin. Në këtë...

Basha: S’jam “Che Guevara”, por populli e rrëzon Ramën për 7 ditë

Largimi i Ramës i takon popullit, dhe në këtë përpjekje do të kenë edhe mbështetjen e Partisë Demokratike. Kështu është shprehur kryedemokrati Lulzim Basha...