Maqedonasja uron miqtë shqiptarë: Duhet të qerasni bakllava për Ligjin e gjuhëve!

Ivana Bozhinovska, aktiviste e cila deklarohet me profesion “huligane”, ka shkruar status në facebook me doza humori lidhur me ligjin për përdorimin e gjuhëve....

Ivanov i hutuar, çka po përgatit kundër Ligjit për shqipen?!

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov ...

Ky është qyteti zviceran që kërkon banorë të rinj, por me kushte! (VIDEO)

Qyteti i Biel në kantonin e Bernës ka një reputacion të keq – aq të keq sa që kufizon ardhjen e banorëve potencialë të...

“Çmenden” mediat e VMRO-së, linçojnë Zaevin duke e quajtur shqiptar?!

Mediat e afërta me VMRO-DPMNE kanë nisur një fushatë të ashpër kundër ligjit të ri për gjuhën shqipe, por duke targetuar edhe kryeministrin Zoran...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe...

Takimi “top-sekret” Kocias – Dimitrov në Selanik, a janë gati për emrin?!

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikola Dimitrov, dhe hommologu i tij grek, Nikos Kocias, sot kanë zhvilluar takim në Selanik të Greqisë. Siç thuhet në...

Vatra nga Amerika mesazh për miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni

Federata Panshqiptare e Amerikës “Vatra” përshëndet vendimin e Parlamentit të Maqedonisë për miratimin e ligjit për përdorimin zyrtar të gjuhëve të bashkësive etnike. Federata Vatra,...

Profesori maqedonas: Ligji i gjuhëve tejkalon kornizën kushtetuese

Për fat të keq për shkak të politikave ditore të Marrëveshjes së Ohrit e para se gjithash në kushtetuese shumë punë të reja kanë...

Shkoi tek motra për ti zgjidhur hallet! Si i vrau shqiptari gruan dhe kunatën...

Zbulohen të tjera hollësi nga krimi makabër në Zvicër. Si i vrau me thikë Ruzhdi Buzhala nga Kosova Almën, gruan e tij nga Lezha,...

Protestues maqedonas sonte para Parlamentit, thirrje kundër gjuhës shqipe (Video)

Një grup qytetarësh sonte janë mbledhur para Kuvendit të Maqedonisë në shenjë revolte për shkak të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Protestuesit janë...