Protestues maqedonas sonte para Parlamentit, thirrje kundër gjuhës shqipe (Video)

Një grup qytetarësh sonte janë mbledhur para Kuvendit të Maqedonisë në shenjë revolte për shkak të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Protestuesit janë...

Ja cilët deputetë shqiptarë votuan, dhe ata që nuk ishin për Ligjin për gjuhën...

Ligji për përdorimin e gjuhës shqipe morri dritë jeshile nga plotë 69 deputetë. Kjo ditë do të jetë ditë e veçantë, sidomos për deputetët...

Ja ligji i plotë se si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kuvendi i Maqedonisë votoi sot Ligjin për përdorimin e gjuhëve, kryesisht që ka të bëjë me avancimin dhe përdorimin më të gjërë zyrtar të...

Rama ka një porosi për Ligjin për gjuhën shqipe! (FOTO)

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka përshendetur menjëherë miratimin nga parlamenti në Shkup të ligjit të gjuhës. Në një status në rrjetin social Facebook ai shkruajti...

Zendeli tregon se si do veprojnë deputetët e BESËS në Kuvend

Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli ka thënë se pesë deputetët e kësaj partie do të funksionojnë të bashkuar dhe të unifikuar në Kuvend...

Votohet ligji i gjuhës shqipe me 69 vota “PRO”

Me 69 vota “PRO” dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga të gjithë të pranishmit në Parlamentin...

Edhe në drejtor bordi në Telekomin e Maqedonisë, ja kush është? (FOTO)

Avokati i famshëm Miroslav Vujiç është anëtar i ri i bordit të drejtorëve të ‘Telekomi i Maqedonisë’ Shkup. Me vendimi të kompanisë, Aneta Simeska...

Ata që rrahën Selën më 26 janar në bankën e të akuzuarve

Është caktuar që më 26 janar të filloj gjykimi për personat që sulmuan Ziadin Selën më 27 prill në Kuvendin e Maqedonisë. Në bankën e...

Kush është në Këshillin Qendror të BESËS së Kasamit?!

Burime të Portalb thonë që në mbledhje kanë votuar persona që nuk i takojnë Këshillit. Redaksia jonë i bëri pyetje publike Kasamit a i takojnë Këshillit personat: “Hulusi...

777 qytetarë nga Maqedonia kanë marrë pasaportën gjermane

Nga gjithsej 112.300 qytetarë të huaj të cilët vitin e kaluar kanë marrë pasaportën gjermane, 777 prej tyre kanë qenë më parë shtetas të...