I pari i OKB-së, Guterres: Bota po “vuan nga mungesa e besimit”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres në hapjen e punimeve të Asamblesë së Përgjithshme, paralajmëroi se bota po “vuan nga një...

Izraeli kërcënon Rusinë, ndizet situata në Lindjen e Mesme

“Kujdes me shitjen e armëve”! Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka paralajmëruar presidentin rus, Vladimir Putin mbi rreziqet e shitjes së sistemeve ajrore për...

Dënohet me burg aktori 81-vjeçar

Aktori i njohur amerikan, Bill Cosby është dënuar me 3-10 vite burg pasi u shpall fajtor për sulmet seskuale. 81-vjeçari do të qëndrojë në...

Trump u kërkon të gjitha shteteve të “izolojnë” Qeverinë e Iranit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump u bëri thirrje “të gjitha shteteve të izolojnë” Qeverinë e Iranit, për aq kohë sa udhëheqësia e...

Erdogan në OKB: Turqia qëndron me palestinezët, bota duhet të mbrojë Jerusalemin

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan i tha Asamblesë së Përgjithshme të OKB të martën se Turqia vazhdon të qëndrojë me palestinezët e shtypur, duke...

Merkel dhe një numër i madh deputetësh gjermanë refuzojnë darkën me Erdogan

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk do të marrë pjesë në darkën shtetërore të mbajtur për presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan gjatë vizitës së tij...

SHBA vendos sanksione ndaj gruas së presidentit të Venezuelës

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj gruas së presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, nënpresidentit dhe disa bashkëpunëtorëve të ngushtë. Duke folur në Asamblenë e...

Kina nuk sheh nevojën e bisedimeve tregtare me SHBA

Kina njoftoi të martën se është e pamundur të zhvillohen bisedime tregtare me Shtetet e Bashkuara, në kushtet e vendosjes së tarifave prej Uashingtonit. Një...

Lideri opozitar rus lirohet dhe më pas menjëherë arrestohet

Lideri i opozitës Ruse Aleksei Navalnij është ndaluar sërish nga policia, vetëm pak momente pasi u lirua pas një dënimi tredhjetëditor.  Ai akuzohet se ka...

Guvernatori akuzohet për përdhunimin dhe therjen e të dashurës shtatzënë

Guvernatori kenian, Okoth Obado është akuzuar për dhënien e ndihmës dhe inkurajimin e vrasjes brutale të ish të dashurës së tij, një studente shtatzënë. Arrestimi...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!