Ministri indian jep dorëheqje pas akuzave për sulme seksuale

Ministri i Jashtëm i Indisë, MJ Akbar, dha dorëheqje pasi disa gra e akuzuan atë për ngacmime dhe sulme seksuale. Ish-redaktori i shquar i gazetave...

Përmbytje shekullore në Australi, banorët përballen edhe me reptilët

Ushtria australiane është aktivizuar për të përballuar përmbytjet historike, që cilësohen nga ato që ndodhin një herë në shekull, që s’kanë lënë shtëpi, shkollë...

Trupi i gazetarit Kashagu është prerë në disa pjesë në konsullatën saudite në Stamboll

Gazetari saudit Jamal Kashagu, është masakruar në konsullatën e shtetit të tij në Stamboll, raporton KTV. Një zyrtar turk i ka thënë CNN-it, të hënën...

Fuqitë e mëdha drejt përplasjes? Marrëdhënie të tensionuara mes Kinës dhe SHBA-ve

Grindja e fundit tregare midis Pekinit dhe Uashingtonit tregon vetëm një aspekt të marrëdhënieve të tensionuara midis një superfuqie të konsoliduar dhe një tjetre...

A po zhytet Irani në një krizë shkatërruese?

Më 1 janar 2018, një polic u vra në Iran. Kjo ndodhi në Najafabad, në qendër të vendit. Disa qytete të tjera kanë qenë...

Akuzohet për sulm nervor ushtaraku rus i dekoruar nga Putini

Mediat britanike shkruajnë se shtetasi rus i akuzuar për sulmin me agjent nervor në Sallsbëri të Anglisë është oficer ushtarak i dekoruar nga presidenti...

Grave saudite u lejohet punësimi

Prokuroria në Riad njoftoi sot se do të rekrutojë për herë të parë gratë saudite, pasi Mbretëria synon të promovojë punësimin e grave në...

Venezuela në luftë civile? Maduro paralajmëron Trumpin: Do të mbulohesh në gjak

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro nuk e përjashton mundësinë e një lufte civile, teksa presioni mbi të për dorëheqje sa vjen e rritet. Në...

Turqia padit SHBA-në në Organizatën Botërore të Tregtisë

Turqia padit në Organizatën Botërore të Tregtisë SHBA-në, pasi kjo e fundit rriti tarifat e importit të aluminit dhe të çelikut. Turqia pretendon se veprimet...

Fotot shokuese para dhe pas zjarrit në Kaliforni, zjarr i cili mori jetën e...

Fotot para dhe pas tregojnë për shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret e Kalifornisë që kanë shkaktuar kërdi në më shumë se 220,000 hektarë. Shtëpitë e...