Macron e pret me keqardhje vendimin e SHBA-së

Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar kanë pritur me keqardhje vendimin e SHBA-së për t'u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin, tha sonte presidenti...

Mogerini: Të ruajmë marrëveshjen me Iranin

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për të mbajtur marrëveshjen bërthamore me...

Rohani: Trump po praktikon një luftë psikologjike

Presidenti iranian, Hassan Rohani deklaroi sonte se do të diskutojë sa më shpejtë me evropianët, kinezët dhe rusët për të parë nëse këta mund...

Trump vendos, Amerika tërhiqet nga marrëveshja me Iranin

Presidenti Donald Trump njoftoi të martën se Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen nga marrëveshja bërthamore me Iranin, duke deklaruar se ai po e...

Erdogani i reagon Francës për Kur’anin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, reagoi me zemërim ndaj një grupi prej rreth 300 personaliteteve franceze, që u bënë thirrje myslimanëve të denoncojnë...

Turqi: Kandidati për president nga opozita kërkon debate televizive

Turqia duhet të ketë debate televizive në mes të kandidatëve për president, për zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen muajin e ardhshëm. Kështu...

Italia drejt zgjedhjeve të jashtëzakonshme

Pas dështimit të raundit të tretë të bisedimeve me presidentin e vendit, partitë politike në Itali nuk arritën një marrëveshje për formimin e qeverisë...

Washington Post: Melania dhe Donald Trump janë ndarë

Rastet kur Melania Tramp refuzon t’i shtrëngojë dorën bashkëshortit të saj President të Shteteve të Bashkuara në daljet publike, nuk janë të pakta. Por...

Kina ndërton ‘qytetin pyjor’ për ta luftuar ndotjen e ajrit

Në përpjekje për të frenuar prodhimin e gazeve helmuese, Kina po ndërton një qytet të rrethuar me 40 000 pemë. Sipas Construction Climate Challenge, qyteti...

“Mburoja e Detit 2018”, NATO i tregon dhëmbët Rusisë pranë portave të saj

Stërvitja më e madhe të cilën NATO-ja do ta zhvillojë me shtatë aleatë në Detin e Zi, “Mburoja e Detit 2018” (Sea Shield 2018),...