Kushëriri i Gaddafit: Akuzat kundër Sarkozit janë “ndëshkimi i Perëndisë”

Të afërmit e ish-udhëheqësit libian Muammar Gaddafi, sot kanë thënë se akuzat për korrupsion kundër ish-presidentit francez, Nikolas Sarkozi, janë “ndëshkimi i Perëndisë” për...

Suspendohet gara për “Miss Venezuela”, dyshime për korrupsion

Konkursi i Bukurisë “Miss Venezuela” është suspenduar pas paraqitjes online të akuzave për favore seksuale dhe korrupsion financiar. Ish pjesëmarrëset e Miss Venezuela kanë akuzuar...

Zvicra për një vit ka ndarë 8.2 miliardë franga për ndihmat sociale

Në Zvicër, edhe gjatë vitit 2016 (viti i fundit për të cilin janë përpunuar të dhënat) është shënuar një rritje e shpenzimeve për ndihmat...

Ndër 20 kompanitë më të mëdha të botës, 9 janë nga fusha digjitale

Komisioni Europian paraqiti dy drafte të reja për vendosjen e taksave ndaj kompnaive digjitale, pasi blloku kërkon të mbledhë para nga një industri që...

Aktakuzë kundër ish-presidenti francez Sarkozy

Gjykatësit francezë kanë ngritur aktakuzë kundër ish-presidentit Nicolas Sarkozy për korrupsion dhe financim të paligjshëm të fushatës, në lidhje me dyshimet se ai ka...

Boko Haram liron 91 nga 110 vajzat që rrëmbeu muajin e kaluar

Ministri i Informacionit në Nigeri tha se militantë të grupit Boko Haram liruan 91 prej 110 vajzave që ata rrëmbyen në qytetin verilindor të...

Gjigantët e teknologjisë përballen me “taksën dixhitale” të BE

Firmat e mëdha të teknologjisë përballen me pagimin e më shumë taksave sipas planeve të shpallura nga Komisioni Evropian. Sipas kësaj skeme, kompanitë me të...

Merkel kritikon Turqinë për ofensivën në Afrin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka kritikuar ofensivën e ushtrisë turke ndaj militantëve kurdë, në qytetin sirian, Afrin. “Pavarësisht, interesave legjitime që ka Turqia mbi sigurinë,...

Trump mbron vendimin e tij për të uruar Putinin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka mbrojtur vendimin e tij për të uruar presidentin rus, Vladimir Putin për fitoren në zgjedhje, duke...

E vërteta e arrestimit të Sarkozy, lidhjet e dyshimta dhe paratë e Gadafit

Ish-Presidenti francez, Nicolas Sarkozy është arrestuar për t’u marrë në pyetje lidhur me akuzat se ka marrë miliona euro fonde të paligjshme për fushatën...