SHBA-ja dhe Koreja e Jugut nisin ushtrimet e përbashkëta ushtarake

Ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe e Koresë së Jugut kanë nisur ushtrimet e tyre vjetore. Ushtrimet do të zgjasin për katër javë. Aty do...

Frikë nga Rusia, Polonia armatoset rëndë… deri në vitin 2022, 4.7 mld për armatime

Blerja më e madhe e armatimeve në historinë e Polonisë dhe shprehja e kushtueshme e një nevoje në rritje për siguri: Polonia dhe SHBA-ja...

Zyrtarisht Turqia po përjeton një bum ekonomik

Ekonomia turke u rrit në vitin 2017 me 7.4 për qind nga një vit më parë, njoftoi së fundimi (29.03) Enti turk i Statistikave...

​Vatikani: Papa nuk tha që s’ka ferr

Vatikani i ka mohuar raportet se Papa Françesku në një bisedë më një gazetar të mirënjohur italian ka thënë se nuk ka ferr. Selia e...

SHBA-të, 700 miliardë dollarë për ushtrinë, arsenali më i madh në histori

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka miratuar të premten buxhetin më të madh të ushtrisë amerikane që është miratuar ndonjëherë , që...

Bisedë e tensionuar mes Erdogan dhe Macron: Turqia kërcënon Francën…

Mbështetja franceze për Forcat Demokratike Siriane, që dominohen nga milicia kurde e Njësiteve për Mbrojtjen e Popullit (YPG), ka zemëruar Ankaranë. Turqia është duke luftuar...

Vijojnë përplasjet, rëndohet bilanci i viktimave në Rripin e Gazës

Mijëra palestinezë në Gaza marshuan drejt kufirit izraelit, në nisje të një proteste gjashtëjavore, ndërsa përballja dhe përleshjet s’mund të mungonin. Autoritetet palestineze raportuan se...

Kapen 230 kilogramë kokainë në portin e Roterdamit

Policia holandeze njoftoi sot për kapjen e 230 kilogramë kokainë në portin e Roterdamit, të fshehur në një kontenier që vinte nga Brazili dhe...

Ja sa agjentë sekret ka Turqia

Presidenti i Turqisë, Recep Tajip Erdogan komentoi sot për herë të parë deportimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova, të kërkuar nga drejtësia turke...

Trump: shpenzuam 7 trilionë dollarë në Lindjen e Mesme pa fituar asgjë

Presidenti Trump ka deklaruar se trupat amerikane shumë shpejt do ta lënë Sirinë. Duke folur në aktivitet në Ohajo, Trump tha: “Ne do të ikim...