Kërcënohet Turqia me rrëzim avionësh

Qeveria siriane ka paralajmëruar Turqinë kundër nisjes së një fushate ajrore ndaj objektivave kurde në provincën e Afrinit. Ankaraja zyrtare ka kërcënuar me sulme...

Tensioni, anijet greke e turke përplasen në Mesdhe…(Video)

Dy anije të rojes bregdetare greke dhe turke janë përfshirë në një incident mes tyre në ishujt e kontestuar mes dy shteteve. Dy anije patrulluese...

OKB: Tre vitet e fundit më të ngrohtat që prej 170 vjetësh

Grumbullimi i viteve veçanërisht të nxehta është një shenjë e qartë e ndryshimit të klimës, shkaktuar nga rritja e përqendrimit të gazrave të dëmshme...

Philip Roth: “Donald Trump është një mashtrim i madh”

Philip Roth, 84 vjeç është padyshim një nga zërat më të rëndësishëm të brezit të tij, sigurisht edhe të letërsisë amerikane të gjysmës së...

Evropë: Nëntë vetë kanë humbur jetën nga stuhia

Nëntë vetë, përfshirë dy zjarrfikës, janë vrarë nga stuhia e djeshme në pjesën veriore të Evropës, e cila e ka bllokuar edhe trafikun ajror...

Pesë gazetarë dënohen me burg, ja akuza

Pesë gazetarë, përfshirë një ish-korrespondent të “Lirisë në Turqi”, u dënuan dje me burg për propagandë terroriste nga një gjykatë e Stambollit. Siç raporton “Dogan”,...

Video/ Shembet ura 460 metra e gjatë, humbin jetën dhjetë punëtorë

Dhjetë punëtorë kanë humbur jetën dhe tetë të tjerë janë plagosur gjatë shembjes së një urë në ndërtim, jo shumë larg nga Bogota. Struktura ishte...

Thyhet rekordi i ftohtit në një fshat rus, -62 gradë celsius arrijnë temperaturat

Rusia njihet si një ndër vendet më të ftohta, por jo edhe kaq. Temperaturat në fshatin më të ftohtë të botës arritën në nivele afërsisht...

Ukrainë, protestuesit përleshen me policinë

Policia dhe protestuesit janë përleshur pranë Parlamentit të Ukrainës, ku pritej të shqyrtohej legjislacioni për “riintergimin” e rajoneve, që janë nën kontroll të separatistëve...

Aksidentohet autobusi i shkollës, 47 të plagosur në Gjermani (Foto)

Të paktën 47 persona, mes të cilëve shumë fëmijë kanë mbetur të lënduar në një aksident rrugor që ka përfshirë një autobus shkolle, i...