Perëndimi ka luajtur prej 10 vitesh lojën e Vladimir Putinit

Nëse ngrehina e rendit botëror liberal është sot e rrezikuar të shembet – dhe në fakt është – kur nisën të dobësohen shtyllat mbajtëse?...

Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme për periudhë prej 12 muajsh, në rajonin Liguria, në përgjigje ndaj shembjes së një...

Erdogan: Lidhjet me Katarin “miqësor dhe vllazëror” vazhdojnë të zhvillohen

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se lidhjet me Katarin “miqësor dhe vëllazëror” do të vazhdojnë të zhvillohen në shumë fusha. Takimin e...

Zbardhet vrasja e vëllait të Kim Jong -un

Gjykata malajziane ka vendosur provat kundër dy grave të akuzuar për vrasjen e vëllait të udhëheqësit të Korëse së Veriut, duke pohuar se janë...

Ish-presidenti “më i varfër” i botës refuzon edhe pensionin

Ish-lideri i Uruguait, Jose Mujica, që ishte quajtur “presidenti më i varfër i botës” për stilin e tij modest të jetesës, ka thënë se...

Zelanda e Re u ndalon të huajve blerjen e shtëpive

Parlamenti i Zelandës së Re u ka ndaluar të huajve blerjen e shtëpive ekzistuese në këtë shtet, duke synuar të bëjë këto prona më...

Merkel bisedë telefonike me Erdogan, zbulohet çfarë kanë diskutuar

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angel Merkel, transmeton Anadolu Agency. Sipas burimeve diplomatike, në bisedën telefonike dy liderët...

Zbulohet shkaktari i tragjedisë në Genoa të Italisë

Një gabim njerëzor shkaktoi një tragjedi fatale në Genoa, kur u shemb mbikalimi, tha kreu i prokurorisë publike në Genoa, Francesco Kozi. Kozi tha se...

Turqia dyfishon tarifat për importet amerikane

Turqia dyfishoi tarifat për disa importe amerikane duke përfshirë alkoolin, makinat dhe duhanin, në hakmarrje për lëvizjet e SHBA-ve, por lira fitoi sërish terren...

Skandal në Pensilvani, 300 priftërinj kanë abuzuar me fëmijë

Priftërinjtë katolikë në Pensilvani abuzuan seksualisht me mijëra fëmijë gjatë një periudhe 70-vjeçare dhe i mbajtën të heshtur nëpërmjet “armatimit të besimit”, si dhe...