Shqiptarët e Zvicrës dhe “meraku” i tyre për kerret

Zvicra, vendi më i motorizuar i Evropës, mbi 6 milionë automjete për 8 milionë banorë. Ku janë shqiptarët e Zvicrës në këtë rrëfim motorizimi? Kur...

Kënaqej në diskotekat gjermane duke paguar me 50 euro false, dënohet shqiptari

Për shkak të falsifikimit të parave një shqiptar (25) është dënuar me 2.5 vjet burg, shkruan mittelbayerische.de 25 vjeçari u shpall i fajshëm për falsifikimin...

Arbër Kikaj berber i famshëm në Zelandën e Re

Sa herë që kujton kohën e luftës në Kosovë, thotë se është shumë më fat që është gjallë.  Ky është Arber Kikaj, pronari i “Arber’s...

Kanadaja kërkon 48,000 shoferë, pagë deri në 64,000 euro

Shoqata e shoferëve të kamionëve në Kanada raportoi se sektori i transportit i mungon 48,000 shoferë në të gjithë vendin dhe vendet duhet të...

Tetovari Besim Xhelili, shoferi i tramvajit në Vjenë, autor i 8 librave

Për dhjetë vite Besim Xhelili nget rregullisht tramvajin në kryeqytetin austriak, në Vjenë. Linja më e shpeshtë e tij është tramvaji O. Por se...

Lajmi i zi/Aksident në Gjermani, vdes shoferi nga Maqedonia

Shoferi 41 vjeçar nga Maqedonia ishte duke e vozitur kamionin në drejtim të Dortmundit, kur rreth orës 6.50 të ditës së sotme (e enjte),...

Shkupi në mes të Nju Jorkut, Asani: Po e rilidhim historinë e fragmentuar shqiptare

Nga Beqir Sina/INA Para një numri të madh të mërgimtarëve shqiptarë, në Komunitetin Mysliman Shqiptar, gjegjësisht Qendrën Islame Shqiptare Amerikane në Nju Xhersi, u...

Mashtruesi shqiptar, reklama e keqe e referendumit në Zvicër: Dedektivi e zbulon ‘invalidin’ si...

Zvicra po bëhet gati për referendumin e 25 nëntorit që konsiston në vëzhgimin e fshehtë në shtëpitë e disa përfituesve të pensionit të invaliditetit...

Skandaloze/Ambasadorja Vlora Çitaku tre ditë në Çikago, anashkalon takimin me odën më të fuqishme...

(Titulli i autorit: Daniel Shure përmes SHSHA-së në Çikago: Çfarë po ndodh me shqiptarët?) Nga Skënder Karaçica Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, javën e kaluar...

Kosovari vajzës i vendos emrin “Vetëvendosje”

Zakonisht jemi mësuar të dëgjojmë që kosovarët t’i pagëzojnë fëmijët e tyre me emra të personaliteteve të ndryshme të cilat kontribuuan shumë për vendin,...