Mashtrues dhe të mashtruar nga Ballkani – punësimi ilegal në Gjermani

Dhjetë mijëra njerëz nga Ballkani Perëndimor punojnë në të zezë në Gjermani. Në shumë raste kushtet e punës janë të vështira. Shpesh ata mbeten...

Lobi shqiptarë në Amerikë gjithnjë më afër Shtëpisë së Bardhë

Beqir Sina/INA Washington D.C: Në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, veprimtari i dalluar i komunitetit Harry Bajraktari, me Lisa Milicaj, shkruan se ka...

Kuzhinieri profesionist shqiptar nga Maqedonia ka vështirësi me gjermanët që ushqehen vetëm me „përshesh“

Lulzim Deari dhe bashkëshortja e tij Helena Gärtner tash e një vit janë përgjegjës për gastronomi në qendrën Olpe, si në manifestimet e mëdha...

Shqiptarja me plis të bardhë në Kongresin Amerikan/FOTO

Gruaja e parë shqiptaro-amerikane, e cila ka qenë zgjedhur si këshilltare në një kantonë të shtetit e Nju Jorkut, Lisa Milicaj, veprimtare e komunitetit...

Dënohet shqiptari që vrau gruan në Britani: S’je e virgjër!!!

10 vjet burg ka vendosur të dënojë një gjykatë britanike 32-vjeçarin shqiptar Arben Rexha, i gjetur fajtor për vrasjen me thikë të gruas së...

Punësim në Gjermani, procedura e re zgjat vetëm 14 ditë!

Që prej nëntorit të vitit 2017, procedurat e vizave të punës për shtetasit e Ballkanit Perëndimor janë më të thjeshta dhe realizohen brenda një...

Shtetasit të Maqedonisë i kërcënohet dëbimi nga Zvicra, ja përse ?!

Një audio incizim nga xhamia An`Nur në Winterthur të Zvicrës, si duket ka rënduar akuzat ndaj të dyshuarve. Katër nga nëntë personat e akuzuar,...

Belgjikë: Dëshmi të reja për belgun dhe maqedonasin që e masakruan studentin shqiptar

Të martën, para Gjykatës penale në Bruksel, hetuesit kanë ekspozuar dëshmi të reja, të zbuluara me ndihmën e ADN-së që u gjetën në një...

FOTO/Kosovarja e dashuruar me një serb në Zvicër, denoncon prindërit në polici për fejesë...

Një çift kosovar është arrestuar në Villars-sur-Ollon të Zvicrës. Ai akuzohet të ketë rrahur të bijën 18-vjeçare, e cila ka refuzuar të martohet sipas...

Drogë dhe prostitucion, 50 arrestime në Itali, mes tyre shumë shqiptarë

Policia italiane ka zhvilluar tre operacione kundër drogës dhe prostitucionit në veri të Italisë, në Milano, Bolonja dhe Lecco kundër organizatave kriminale të përbëra...