Njihuni me shqiptarin që i’a ‘ftohi’ edhe Vandamit

Në mesin e shqiptarëve që jetojnë në Suedi të cilët dallohen në sporte të ndryshme është edhe Fatmir Bajramaj i cili jeton dhe vepron...

Shqiptari gjen një çantë me 6250 dollarë në Australi, ia kthen pronares (Video)

Adem Gashi, një shqiptar i cili jeton në Australi, sot në mëngjes në trenin e Sydney ka gjetur një çantë me 6250 dollarë, të...

Zviceranët me çdo kusht e kërkojnë pulëpjekësin shqiptar në Zvicër, që e ka ndërruar...

Pas njëzet vitesh qëndrimi në rrethinën „Löwengarten“ në Rorschach, firma „Natura Güggeli AG“ tani duhet të gjejë një tjetër vend të përshtatshëm. Aktualisht, pulëpjekësi...

Spitali i Cyrihut në ndihmë të 5 vjeçarit nga Maqedonia që pësoi djegie (VIDEO)

Se Spitali i fëmijëve i Cyrihut në Zvicër ofron ndihma humanitare, nuk është risi dhe e pazakonshme. Antarët e familjes të një viktime nga...

Nëse nuk posedoni këtë në veturë në Zvicër, dënimi 200 franga

Të premten, mes orës 8 dhe 10, policia në Zug, në dalje të autostradës Baar, ka kontrolluar një total prej 56 veturash. 33 prej...

Pse ambasadorja shqiptare në Uashington nuk e njofton ministrin e diasporës, reagon SHSHA

Si shkas për reagimin e SHSHA-së në Çikago u bë vizita e Ministrit të Diasporës Pendali Majko në Amerikë,i cili sot nisi takimet e...

Histori rrëqethëse e familjes nga Maqedonia që do të dëbohet nga Gjermania

Çifti bashkëshortor nga Maqedonia, Zeqir dhe Eduarda Çanka me shqetësim të madh janë duke pritur datën e 19 shkurtit të këtij, viti. Autoritetet gjermane...

Mashtrues dhe të mashtruar nga Ballkani – punësimi ilegal në Gjermani

Dhjetë mijëra njerëz nga Ballkani Perëndimor punojnë në të zezë në Gjermani. Në shumë raste kushtet e punës janë të vështira. Shpesh ata mbeten...

Lobi shqiptarë në Amerikë gjithnjë më afër Shtëpisë së Bardhë

Beqir Sina/INA Washington D.C: Në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, veprimtari i dalluar i komunitetit Harry Bajraktari, me Lisa Milicaj, shkruan se ka...

Kuzhinieri profesionist shqiptar nga Maqedonia ka vështirësi me gjermanët që ushqehen vetëm me „përshesh“

Lulzim Deari dhe bashkëshortja e tij Helena Gärtner tash e një vit janë përgjegjës për gastronomi në qendrën Olpe, si në manifestimet e mëdha...