Vrasja e shqiptarit në Itali, vajza që e futi në kurth ishte shqiptare nga...

Zhvillime të reja lidhur me vrasjen e shqiptarit Ismail Luli në Itali. Siç raportojnë sot mediat vendase, hetuesit kanë marrë në pyetje 20-vjeçaren Ambera Saliji,...

Çfarë i pret këtë verë bashkëatdhetarët në Kosovë

Ministria e Diasporës paralajmëron organizimin e një vargu të aktiviteteve. Rreth 200 aktivitete organizohen gjatë qëndrimit të tyre në Kosovë dhe tashmë po bëhen përgatitje...

Festë, përleshje, dhe arrestime në Graz pas ndeshjes Serbi – Zvicër

Ndeshja ndërmjet Serbisë dhe Zvicrës ka sjellë tensione të mëdha në Graz të Austrisë. Zvicra e mposhti 1 me 2 Serbinë në Rusi me dy...

‘Figaro, Figaro…! Berberi shqiptar, që preferohet shumë në qytetin gjerman

Para disa ditësh, mjeshtri shqiptar i floktarisë, xha Vilson Duka, për vendasit i njohur edhe si Figaro i Ilmenaus, ka festuar ditëlindjen e tij...

Në BE vazhduan kërkesat për azil, edhe pse në numër më të vogël

Sirianë të tjerë, afganë dhe pakistanezë kërkuan azil në Bashkimin Evropian vitin e kaluar, pavarësisht rënies së madhe të numrit të përgjithshëm të aplikuesve. Zyra...

Biznesmeni i ri dibran Willy Pilku hapi fushatën për kandidaturën e Eric Adams për...

Nga Beqir SINA - New York Një dibran 27 vjeçar - i cili konisderohet si nji nga biznesmenet më të fuqishëm në Nju Jork, organizoi...

28 vjeçarja shqiptare do të dëbohet nga Zvicra, ja çka nuk pranoi t’i bëhet...

28 vjeçarja shqiptare, Laura Rexhepi, që 6 vite ka punuar vazhdimisht në Zvicër. Përveç kësaj, ajo ndjekur vazhdimisht kurse të gjuhës gjermane dhe kurrë...

Kush është shqiptari më fatlum në Zvicër, mësoje edhe ti!/FOTO

Një kosovar i moshës 19 vjeçare, kishte bërë kërkesë për të marrë shtetësinë e Zvicrës. Asambleja komunale (populli me të drejtë vote) në tubimin e...

Shqiptarët masakrojnë tunizianët në burg, plagosen edhe 4 policë

Një sherr midis shqiptarëve e tunizianëve ka shkaktuar rrëmujë të madhe në një burg të miturish pranë Bolonjës. Katër të burgosur, shqiptarë e tunizianë, u...

Studimet në Itali, dokumentacioni që i duhet të rinjve shqiptarë

Të gjithë ata që dëshirojnë të vazhdojnë studimet në një nga programet e studimit në ciklin e parë apo të dytë në universitetet italiane,...